Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. januára 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Týždeň OSN je venovaný bezpečnosti chodcov na cestách

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 06.05.2013

Chodci sú najzraniteľnejšou skupinou účastníkov cestnej premávky
Týždeň OSN je venovaný bezpečnosti chodcov na cestách
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Bezpečnosti chodcov na cestách je venovaný Týždeň OSN, ktorý sa začína dnes. Ten je súčasťou Dekády OSN v rozmedzí rokov 2011 až 2020. Ako ďalej na dnešnej tlačovej konferencii v Bratislave informovala riaditeľka kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) na Slovensku Darina Sedláková, chodci sú najzraniteľnejšou skupinou účastníkov cestnej premávky. Cieľom dekády je mapovať situáciu v bezpečnosti na cestách zo všetkých uhlov pohľadu. „Sledujeme zranenia, úmrtia a takisto aj to, aké opatrenia sú potrebné na to, aby bolo nehôd menej,“ doplnila.

Do týždňa OSN, ktorý je zameraný na chodcov, sa aktívne zapojil aj Policajný zbor SR (PZ SR), ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja, aktívnu pozornosť tejto problematike venuje aj ministerstvo zdravotníctva či školstva. V súvislosti s vyhlásením tejto iniciatívy sa polícia zameriava viac na dodržiavanie pravidiel cestnej premávky súvisiacich s chodcami. „Policajti budú primárne deťom rozdávať vesty či iné reflexné prvky ako aj pexeso,“ povedal prvý viceprezident PZ SR Milan Lučanský. Polícia má však takú skúsenosť, že chodci pravidlá cestnej premávky nepoznajú, preto je dôležitá osveta a výchova. Vlani zomrelo na slovenských cestách 65 chodcov, len 15 z nich si smrť zavinili sami. Problémom býva podľa Lučanského nedostatočné venovanie sa riadeniu vozidla ako aj neprispôsobená rýchlosť či prípady, keď chodec náhle spadne do dráhy auta. „Vítame každú iniciatívu v tomto smere, aj preto sme sa do akcie zapojili,“ dodal prvý viceprezident PZ SR.

Ministerstvo dopravy sa do Týždňa OSN zapojí aj úpravami v dopravnej infraštruktúre. „Zmodernizujeme 375 kilometrov ciest prvej triedy, kde hrozí stret áut s chodcami,“ informoval štátny tajomník MDVRR Viktor Stromček. Dodal, že chcú tak minimalizovať dopady nevhodnej infraštruktúry. Takisto sa rezort zameriava aj na osvetu a legislatívu. Podľa jeho slov je pravdou, že vo veľkej miere môžu za smrť chodcov šoféri. Faktormi sú najmä reakčná doba a brzdná dráha. Reakčná doba závisí od toho, aké majú vodiči skúsenosti, pričom dôležitý je aj vek. Na pozornosť vplýva aj stres, únava, lieky, či telefonovanie alebo fajčenie za volantom. Brzdnú dráhu zas ovplyvňuje stav vozovky, pneumatík či hmotnosť vozidla alebo jeho stav. „Pri 30 kilometrovej rýchlosti je brzdná dráha štyri metre, pri 60 kilometrovej rýchlosti trikrát dlhšia, pri 90 kilometrovej rýchlosti je až deväťkrát dlhšia,“ poznamenal Stromček. Následne dodal, že ľudia by mali používať reflexné prvky, a to nielen deti, ale aj dospelí. „Snažíme sa robiť osvetu medzi chodcami, pretože nie všetci sú aktívni šoféri. Spolupracujeme so školami, organizujeme aj Deň otvorených dverí, na ktorom na tieto momenty upozorňujeme,“ doplnil.

Podľa riaditeľa odboru zdravotnej starostlivosti ministerstva zdravotníctva Rastislava Gašpara je spomedzi detí najrizikovejšou skupinou skupina šesť až deväťročných. „Ide o tie deti, ktoré nastupujú do školy, nedávajú si taký pozor,“ priblížil s tým, že zraneniam a úmrtiam možno predchádzať, preto má zmysel o nich hovoriť. Veľkú pozornosť cestnej premávke a bezpečnosti detí a chodcov na cestách venuje aj ministerstvo školstva. „Dopravná výchova je povinnou súčasťou vzdelávania, pričom úlohou je deti pripraviť na cestnú premávku a samostatnosť. Problematika je preto zaradená do učebných osnov,“ vysvetlil riaditeľ odboru základných škôl rezortu školstva Ondrej Divinský.

Podľa najnovšej globálnej správy o stave bezpečnosti na cestách zomiera ročne na cestách 27-tisíc chodcov. Medzi najohrozenejších chodcov patrí mužské pohlavie, a to muži od 15 do 29 rokov. Narastajúcou skupinou sú aj seniori, ktorí nedokážu dostatočne odhadnúť alebo zvážiť situáciu a riziko. Nasledujú deti a adolescenti, ktorí nemajú návyky alebo v zápale hier či roztopaše sa vystavujú nebezpečenstvu. „Ohrození sú však aj zdravotne postihnutí ľudia, ktorí majú zrakový či sluchový hendikep a situáciu na cestách teda vnímajú horšie,“ doplnila Sedláková. Vo vyspelých krajinách dochádza k nehodám najmä v mestách a obciach, v rozvojových predovšetkým na vidieku.

Chodci bývajú najčastejšie zranení pri prechádzaní cez cestu, no bohužiaľ aj vtedy, keď prechádzajú správne. Príčinou nehôd býva aj slabá viditeľnosť, šedivé oblečenie alebo absencia chodníkov. „Medzi rizikovými faktormi je teda najmä viditeľnosť, nulový alkohol za volantom a na bicykli, ako aj dodržiavanie rýchlosti, používanie pásov, na bicykli a motorkách používanie prilby, osveta, prevencia a výchova,“ vysvetlila riaditeľka kancelárie Svetovej zdravotníckej organizácie na Slovensku Darina Sedláková.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Vyše 400-tisíc ľudí, ktorí pracujú na živnosť, nemôže zastávať verejné funkcie, občianske združenie Únia nespokojných občanov posiela poslancom NR SR otvorený list.
pred 7 rokmi
Lukáš si nakoniec album musel vydať po vlastnej línii, no po jeho vypočutí hádam každý pochopí, že je to to najlepšie, čo mohol urobiť.
pred 7 rokmi
Nová cyklomapa Dolného Rakúska pre slovenských turistov s podrobným prehľadom rozmanitých cyklotrás
pred 6 rokmi
Kapela LANDFIL prežíva úspešné obdobie. Po víťazstve v pražskom finále Skuteční ligy sa pätica talentovaných hudobníkov dočkala rovnakého ocenenia aj v rámci 5. ročníka Stropkovskej hudobnej ligy.
pred 9 rokmi
Ryba je už tradičný symbol Vianoc; rybacie špeciality nesmú chýbať na žiadnom stole počas Štedrého dňa.
pred 7 rokmi
Dôvodom častejšie padajúcich hviezd je aktivita niekoľkých meteorických rojov, z ktorých najhojnejším je roj Perzeíd.
pred 5 rokmi
Súčasná situácia ukazuje na nevyhnutnosť prijatia nejakej podoby knižného zákona.
pred 9 rokmi
Vianoce sú hádam jediný čas, keď nikto nepozerá na ručičku váhy a dopraje si všetko dobroty, pozor, aby ste to neprehnali...

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT