Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Takto sa vyrába najmodernejšie nákladné vozidlo

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: red, pridané: 19.06.2013

Ako sa z modernej elektroniky a iného hardvéru stane jedna dokonale funkčná jednotka a ako sa dá zaistiť najvyššia kvalita?
Takto sa vyrába najmodernejšie nákladné vozidlo
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Túto jar uzreli svetlo sveta prvé nové sériovo vyrábané nákladné vozidlá Volvo FH, ktoré poputujú zo závodu priamo k zákazníkom v celej Európe. Ako sa však vyrába najmodernejšie nákladné vozidlo? Ako sa z modernej elektroniky a iného hardvéru stane jedna dokonale funkčná jednotka a ako sa dá zaistiť najvyššia kvalita? Pridajte sa k Volvo Trucks a spolu s nami sledujte celý priebeh od prvotnej myšlienky až po hotové vozidlo.

Nové Volvo FH dostalo titul nákladné vozidlo novej generácie. Jonas Nordqvist, manažér zodpovedný za produkty a ziskovosť v divízii strategického plánovania spoločnosti Volvo Trucks, objasňuje, čo to vlastne znamená.

Práca na vývoji moderného vozidla sa začína dávno predtým, ako vôbec príde do úvahy výroba. Každý aspekt procesu je od začiatku až do konca poznačený snahou o najvyššiu možnú kvalitu. Podrobná analýza zákazníkov, spoločnosti a konkurencie určí požiadavky, ktoré musí nové nákladné vozidlo splniť. Vykonáva sa tiež prieskum trhu s cieľom identifikovať, ktoré technologické inovácie možno zabudovať do nového produktu. Tieto údaje tvoria následne základ pre podrobnú špecifikáciu požiadaviek, podľa ktorých sa moderné vozidlo skonštruuje.

Výroba – kľúčový faktor

Po stanovení špecifikácie požiadaviek je čas na ďalšiu výzvu: premena nápadov na skutočnosť. Na úspešnú realizáciu tohto kroku je potrebné uplatniť pracovnú metódu postavenú na spolupráci rôznych zložiek, takže všetci – z oblasti dizajnu cez konštrukciu až po výrobu – budú spolupracovať už od začiatku.

Skutočnosť, že sériová výroba nového Volvo FH je v plnom prúde a že prvé nákladné vozidlá sú teraz na ceste k zákazníkom, preto neznamená len začiatok niečoho nového. Znamená aj koniec dlhého procesu vývoja. Európske závody Volvo vo Švédsku, Rusku a Belgicku sa zameriavali na vývoj nového produktu v spolupráci s mechanikmi. Zároveň zdokumentovali všetko, čo je v závodoch potrebné inovovať v oblasti nových nástrojov a nových zručností.

Nové investície do závodov

Najmodernejšie nákladné vozidlo si vyžaduje najmodernejšie nástroje. Investovali sme najmä do nových lisovacích zariadení, ktoré sa používajú pri výrobe všetkých častí kabíny.

Ďalšou veľkou investíciou bolo obstaranie 56 nových robotov, ktoré pomáhajú zlepšiť efektívnosť výroby. Automatizácia tiež zaručuje, že každé jedno nákladné vozidlo poskytuje rovnako vysokú úroveň kvality. Napríklad všetky sklá vo vozidle sú teraz lepené na miesto. To prináša dve výhody: kabína je bezpečnejšia, keďže okná sú súčasťou jej konštrukcie, a výrobný proces je efektívnejší a zabezpečuje vyššiu kvalitu ako predtým.

Skúšobné závody pre vývoj produktov

Ďalšou významnou úlohou závodov bolo zapojiť sa do vývoja nového nákladného vozidla. Na vykonanie tejto úlohy bez narušenia prebiehajúcej výroby boli v dvoch švédskych závodoch Volvov mestách Tuve a Umea vytvorené skúšobné závody. Možno ich opísať ako miniatúrne repliky montážnych prevádzok skutočných výrobných závodov. Práve tu sa mohli odskúšať nové nástroje a postaviť nové vozidlá. Cieľom bolo hlavne preniesť teóriu do praxe, určiť najlepší montážny proces a zistiť, či je vôbec možné postupne skonštruovať nákladné vozidlo s pomocou nástrojov, ktoré mali technici v úmysle použiť.

Skúšobné závody tiež slúžia ako základ pre zvyšovanie kvalifikácie montážneho personálu na lokálnej a globálnej úrovni. V priebehu posledných pár rokov pracovali v skúšobných závodoch po boku konštruktérov nákladných vozidiel kľúčoví operátori z celého sveta, aby sa naučili, ako sa stavia nové vozidlo. Keď nadišiel čas na zavedenie montážneho procesu do bežnej výrobnej linky v švédskych závodoch, kľúčoví operátori mohli svojich kolegov zaučiť do nového procesu. Výhody sa prejavujú na globálnej úrovni.

Ergonomickejšia montáž

Ultramoderné však nie je len samotné vozidlo a novo vyvinuté nástroje. Skúšobné závody tiež slúžili ako dôležité miesto pre rozvoj jednoduchších a ergonomickejších postupov pre zamestnancov. Napriek väčšej zložitosti samotného produktu robia práve zjednodušenia a inteligentné montážne riešenia proces konštrukcie jednoduchším. Dobrým príkladom je podvozok, ktorý je teraz namontovaný obrátene s cieľom uľahčiť prístup rôznym komponentom.

Výroba nového Volvo FH

Vývoj nového Volvo FH prebiehal súbežne s vývojom viacerých výrobných inovácií, ako napríklad montáž podvozku obrátene, čo poskytuje ergonomickejšiu pracovnú polohu. Okná sú prilepené na miesto a zvyšujú tak pevnosť kabíny. Celé elektrické vedenie je navyše inštalované napravo od podvozka smerom hore ku kabíne, zatiaľ čo potrubia na prúdenie vzduchu a vody sú umiestnené na ľavej strane s cieľom uľahčiť montáž.

Skúšobné závody

Švédske skúšobné závody v mestách Umea a Tuve sú miniatúrnymi replikami bežnej montážnej linky. Tento prístup bol použitý pri vývoji nového Volvo FH, ako aj počas školenia personálu pred začatím sériovej výroby nového modelu. V oboch prípadoch bolo cieľom zvýšiť kvalitu konečného produktu bez narušenia bežnej sériovej výroby v závode.

Vedeli ste, že...

... premena zväzku ocele na ultramoderné nákladné vozidlo trvá približne päť dní?
... pred konečnou montážou prejde kabína 350 pármi rúk?
... na nalakovanie povrchu kabíny vozidla Volvo FH je potrebných 3,8 litra laku?
... každé lisovacie zariadenie váži 25 až 30 ton?
... na postavenie ultramoderného nákladného vozidla sa používa 2790 skrutiek?
... nové Volvo FH váži medzi 7500 až 12 500 kg (v závislosti od špecifikácie)?


 

10 obrázkov / Takto sa vyrába najmodernejšie nákladné vozidlo
Najmodernejšie nákladné vozidlo Volvo FH
Najmodernejšie nákladné vozidlo Volvo FH
Najmodernejšie nákladné vozidlo Volvo FH
Najmodernejšie nákladné vozidlo Volvo FH
Najmodernejšie nákladné vozidlo Volvo FH
Najmodernejšie nákladné vozidlo Volvo FH
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Komédia rozpráva príbeh o troch zdanlivo anonymných stredoškolákoch a ich pokuse presadiť sa.
pred 8 rokmi
Lapacho je prastará a pre mnohých veľmi známa bylina. Už domorodí obyvatelia Južnej Ameriky, vrátane Inkov poznali jeho liečivé účinky...
pred 6 rokmi
Nahrávka bude obsahovať aj skladby Black Skinhead a New Slaves, ktoré rapper predstavil v šou Saturday Night Live.
pred 8 rokmi
Robo Opatovský vydal pre pár týždňami nový album 2012. Nesie sa vo veľmi príjemnou párty duchu a v rovnakej atmosfére vznikal aj rozhovor nielen o novej platni...
pred 6 rokmi
66-ročného člena skupiny Bee Gees ocenia 28. júna na odovzdávaní Silver Clef Awards
pred 7 rokmi
Povstanie v roku 1944 malo za cieľ obrániť krajinu pred nemeckými okupačnými jednotkami a zároveň pokoriť autoritatívnu vládu Jozefa Tisa. Niekoľkomesačný boj o slobodu a lepšiu budúcnosť však nebol zbytočný.
pred 7 rokmi
Dedina s 200 obyvateľmi tak ako aj hora Pic de Bugarach sú považované za magické a ako jediné miesto na zemi majú uniknúť "údajnému koncu sveta".
pred 11 rokmi
Nedostatok pohybovej aktivity v každodennom živote treba nutne doplniť...

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT