Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 26. januára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Pri poškodení majetku musí vodič vyhľadať majiteľa

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 31.12.2013

Polícia chce dosiahnuť, aby ľudia neodchádzali z miesta, kde spôsobili niekomu svojím autom škodu .
Pri poškodení majetku musí vodič vyhľadať majiteľa
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Dostať sa k náhrade škody, ktorú človeku spôsobí vodič auta, by malo byť od nového roka ľahšie. Vinníkovi škodovej udalosti totiž od januára pribudne povinnosť vždy vyhľadať osobu, ktorej poškodil majetok a vyplniť s ňou tlačivo o náhrade škody. Doteraz túto povinnosť voči poškodenému nemal, podľa zákona mu stačilo oznámiť svoje osobné údaje.

"Aplikačná prax doterajšej právnej úpravy poukázala aj na niektoré nedostatky, čo spôsobovalo určité ťažkosti najmä pri uplatňovaní náhrad vzniknutých škôd," hovorí policajný viceprezident Ľubomír Ábel. "Na jednej strane sme mali zreteľne upravené povinnosti účastníkov škodovej udalosti, pokiaľ sa obaja nachádzali priamo na mieste, spravidla išlo o aktívnu alebo pasívnu účasť," uviedol. Problémy však podľa Ábela prinášali situácie, ak osoba, ktorej bol poškodený majetok, nebola fyzicky priamo na mieste. "Od nového roku sa povinnosť pre účastníka škodovej udalosti prítomného priamo na mieste sprísňuje a spresňuje v takom zmysle, že nebude vôbec postačovať zanechať na mieste napríklad potrebné kontaktné údaje, ale bude musieť o udalosti bezodkladne upovedomiť takúto osobu a vyplniť s ňou a aj podpísať tlačivo zavedené na zabezpečenie náhrady vzniknutej škody,“ vysvetlil Ábel. Týmto sa teda zrovnoprávnili situácie, keď sú pri škodovej udalosti prítomní obaja účastníci s udalosťami, keď poškodená strana prítomná

Podľa polície sa často stávalo, že keď auto poškodilo niekomu majetok, majiteľ sa musel niekedy aj súdnou cestou domáhať, aby bol vinník zaviazaný rozhodnutím súdu. Preto sa vodičovi ukladá spomínaná nová povinnosť a kontakt so svojimi údajmi vo forme vizitky či lístka nebude už vôbec postačovať. „Nestačí sa obhajovať tým, že som nechal na seba kontakt niekde za stieračom, bude to posudzované ako nesplnenie si povinnosti uloženej zákonom," ozrejmil Ábel.

Ak má však vodič problém nájsť osobu, ktorej spôsobil škodu, môže si pomôcť napríklad kontaktovaním policajtov. Tí môžu operatívne zistiť majiteľa auta podľa evidenčného čísla. „Netreba sa toho báť a požiadať policajtov o pomoc,“ radí Ábel a dodáva, že privolanie polície ešte neznamená, že sa začína konanie o dopravnej nehode. Naopak, keď vinník svoje povinnosti nesplní a nespíše tlačivo s poškodenou stranou, polícia vyhľadá majiteľa sama, lenže prípad potom posudzuje už ako dopravnú nehodu, kde sú vyššie sankcie. „Smerujeme k tomu, aby vodiči neutekali z takýchto miest. Je to slušnosť, ale musí sa to stať aj povinnosťou, aby sa vinník snažil čo najskôr nahradiť škodu,“ uzavrel Ábel.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 10 rokmi
Veľké migrácie sú šesťdielnym dokumentom, ktorý na ploche 300 minút predstavuje svet migrujúcich zvierat.
pred 6 rokmi
Nový letný román Jany Benkovej k vášmu dovolenkovému drinku alebo do cestovnej batožiny je na svete.
pred 9 rokmi
Britská vláda premiéra Davida Camerona plánuje zmeniť právnu definíciu manželstva a umožniť sobáše ľudí rovnakého pohlavia.
pred 8 rokmi
Očakávanú nahrávku predznamená 1. októbra singel Live While We're Young.
pred 6 rokmi
Glagolská omša je dielo všeobecne známe, nie však v pôvodnej autorovej verzii označovanej September 1927, v ktorej zaznelo pri brnianskej premiére a ktorá je prvýkrát zachytená na tejto nahrávke.
pred 9 rokmi
A je to tu! Zabudnite na zeleného zlobra Shreka, prichádza jeho veľká konkurencia.
pred 6 rokmi
Domáci krst dlho očakávaného albumu, ktorý dostal názov podľa miesta jeho vzniku Rockfield, prebehol koncom októbra v Hard Rock Cafe Praha.
pred 11 rokmi
Počet diabetikov z roka na rok stúpa. A to nielen medzi dospelými, ale zvyšuje sa počet pacientov aj u detí. Polovica z nich nevie, že...

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT