Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 27. júna 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Motoristov čakajú od 1. januára 2014 zmeny v mýte

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 30.12.2013

Zmeny v elektronickom výbere mýta, ktoré nadobudnú účinnosť začiatkom roka 2014, pocítia prakticky všetci prevádzkovatelia vozidiel nad 3,5 tony, ktorí sú povinní platiť mýto za spoplatnenú cestnú sieť.
Motoristov čakajú od 1. januára 2014 zmeny v mýte
Zdroj obrázku: SXC/free
 

Od 1. januára 2014 nadobudnú účinnosť viaceré zmeny v elektronickom výbere mýta. Pocítia ich prakticky všetci prevádzkovatelia vozidiel nad 3,5 tony, ktorí sú povinní platiť mýto za spoplatnenú cestnú sieť. Ako v pondelok informoval manažér pre komunikačnú stratégiu a PR mýtnej spoločnosti SkyToll, a.s. Anton Bódis, zmení sa existujúca sieť vymedzených úsekov ciest, prerozdelia sa existujúce emisné triedy EURO, zmenia sa sadzby mýta, zavedie sa systém prideľovania tzv. množstevných zliav a začnú platiť ostatné zmeny pri kontrole výberu mýta.

Súčasná sieť vymedzených úsekov ciest sa rozšíri o nové vymedzené úseky ciest I. triedy v celkovej dĺžke 234 km, o vymedzené úseky ciest nachádzajúce sa v intravilánoch miest a obcí a o vymedzené úseky diaľnic D1 a D2 v intraviláne Bratislavy, za užívanie ktorých sa bude platiť mýto. Do siete vymedzených úsekov ciest budú patriť aj vymedzené úseky zvyšných ciest I. triedy a vymedzené úseky všetkých ciest II. a III. triedy, ktoré budú spoplatnené nulovou sadzbou mýta.

"Po všetkých vymedzených úsekoch ciest bude možné jazdiť len s palubnou jednotkou. Všetci prevádzkovatelia vozidiel s povinnosťou úhrady mýta sú preto povinní pred vstupom vozidla na vymedzené úseky ciest, vrátane ciest spoplatnených nulovou sadzbou, uzavrieť zmluvu o užívaní vymedzených úsekov ciest a zmluvu o poskytnutí palubnej jednotky a mať vo vozidle nainštalovanú a správne nastavenú palubnú jednotku," upozornil Bódis.

Prevádzkovatelia vozidiel s emisnými triedami EURO IV, V, VI a EEV sú v mýtnom systéme aktuálne zaregistrovaní v kategórii EURO IV+ s rovnakou sadzbou mýta. Od 1. januára 2014 bude trieda EURO IV patriť do spoločnej kategórie s triedou EURO III, ktorá bude mať vyššiu sadzbu mýta, ako najekologickejšia kategória. Do nej budú zaradené vozidlá s emisnými triedami EURO V, VI a EEV. Bez zmeny zostáva zaradenie vozidiel s emisnými triedami EURO 0 – II do jednej kategórie. Prevádzkovatelia tých vozidiel, ktoré sú v súčasnosti zaregistrované v elektronickom mýtnom systéme v spoločnej emisnej kategórii EURO IV+, sú na základe uvedeného prerozdelenia povinní vykonať zmenu registračných údajov vozidla najneskôr do 31. decembra 2013.

V závislosti od emisnej triedy bude výška sadzieb mýta zvýhodňovať najekologickejšie vozidlá viac, ako je to teraz. "Nákladné vozidlá nad 3,5 t s najvyššími emisnými triedami (EURO V, VI, EEV) budú mať nižšie sadzby a nákladné vozidlá nad 3,5 t s ostatnými emisnými triedami (EURO 0 – IV) vyššie sadzby mýta, ako sú aktuálne platné sadzby. Nové sadzby budú zohľadňovať aj užívanie vymedzených úsekov ciest I. triedy s úhradou mýta," priblížil Bódis. Sadzby za užívanie vymedzených úsekov ciest I. triedy súbežných s diaľnicami a s rýchlostnými cestami budú pre nákladné vozidlá nad 3,5 t rovnaké ako sadzby za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest. Sadzby mýta pre autobusy nad 3,5 t za užívanie vymedzených úsekov ciest I. triedy s úhradou mýta sa v porovnaní s aktuálne platnými sadzbami nezmenia.

Pre vozidlá často využívajúce spoplatnené úseky ciest sa zavedú zľavy zo sadzieb mýta. "Výška týchto zliav bude závisieť od počtu kilometrov najazdených konkrétnym vozidlom po cestách s úhradou mýta počas kalendárneho roka. Do množstva najazdených kilometrov sa nebudú započítavať kilometre najazdené po vymedzených úsekoch ciest spoplatnených nulovou sadzbou mýta," dodal Bódis. Zľavy sa nebudú vzťahovať na autobusy nad 3,5 t, pretože tie majú sadzby mýta znížené o 50 % už od zavedenia elektronického mýtneho systému začiatkom roku 2010.

Od 1. januára 2014 vstúpi do platnosti aj viacero opatrení určených na zvýšenie efektívnosti kontroly výberu mýta. Najvýznamnejšie z nich sú zavedenie inštitútu tzv. objektívnej zodpovednosti prevádzkovateľov vozidiel nad 3,5 t, úprava pravidiel výberu doplatkov mýta a pokút za mýtne priestupky a správne delikty, ako aj nové prerozdelenie priestupkov a správnych deliktov so stanovením rozmedzia pokút podľa stupňa ich závažnosti.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 3 rokmi
Nevšedná francúzska komédia o tom, že za peniaze sa niekedy dá kúpiť všetko, dokonca aj nová rodina.
pred 5 rokmi
Program Szigetu 2014 sa opäť stáva lákavejším a hudobne pestrejším. Festivalové passy na festival sú za najvýhodnejšie ceny v predaji do 30. apríla.
pred 5 rokmi
Mosadznú sochu v životnej veľkosti pôvodne plánovali umiestniť do haly Roundhouse v londýnskej štvrti Camden.
pred 9 rokmi
Vitamín A slúži na stavbu kostí. Pomáha získavať imunitu proti infekcii a udržiava kožu, vlasy kosti a zuby v dobrom stave.
pred 3 rokmi
Mnoho študentov po skončení strednej školy ide študovať na vysokú školu.
pred 7 rokmi
Na doskách Divadla Nová scéna najznámejšie šansóny zaspievajú Emília Vášáryová, Soňa Valentová, Zuzana Kronerová, Andrea Zimányiová či Peter Marcin.
pred 3 rokmi
Bardejovské kúpele vás pozývajú na Deň detí a požehnanie prameňov
pred 7 rokmi
Raperská hviezda nový album už preslávila singlami Good Feeling a Wild Ones (Feat. Sia), v týchto dňoch k nim pridáva aj novinku Whistle.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT