Najviac vodičov s vyše jedným promile alkoholu prichytili v januári, a to až 734, naopak, najmenej ich bolo vlani v novembri a vo februári tohto roka - 403.
Zdroj obrázku: SXC/free
Od schválenej novely zákona o cestnej premávke, kedy sa viac ako promile alkoholu za volantom stalo trestným činom, uplynul už rok. Vodiči sú však nepoučiteľní. Od účinnosti tohto zákona policajti prichytili viac ako šesťtisíc šoférov, ktorí si sadli za volant s viac ako promile alkoholu. Tí si stále neuvedomujú, že ohrozujú nielen seba, ale aj ostatných účastníkov cestnej premávky.
Najviac vodičov s vyše jedným promile alkoholu prichytili v januári, a to až 734, naopak, najmenej ich bolo vlani v novembri a vo februári tohto roka - 403. Minulý rok v decembri zadržali 498 šoférov, ktorí nafúkali viac ako promile, tento rok v marci ich bolo 475, v apríli 478, v máji evidovali 481 prípadov, v júni 542, v júli 543, v auguste 531, v september 483 a v október 523. Od začiatku tohto roka do konca októbra zaznamenali policajti viac ako 11 400 nehôd, pri 1 410 asistoval alkohol. Vyžiadali si 22 obetí.
Alkohol za volantom môže vodičov vyjsť poriadne draho
Za jazdu s jedným promile hrozí až ročné väzenie. Trestného činu ohrozenia pod vplyvom návykovej látky sa dopustia aj tí , ktorí odmietnu vyšetrenie na zistenie alkoholu, prípadne šoférujú pod vplyvom inej návykovej látky. Obvinenie a hrozba väzenia však nie je to jediné, čo nezodpovedných vodičov čaká. Súd im môže súčasne uložiť aj peňažný trest a zákaz jazdiť až na desať rokov. V prípade vodiča, ktorý už bol za tento trestný čin odsúdený, sa trest zákazu činnosti ukladá v hornej polovici trestnej sadzby, teda od päť do desať rokov. Do konca života už vodičské oprávnenie neuvidia tí, ktorí pod vplyvom alkoholu niekoho usmrtili alebo ich súd pre alkohol za volantom trikrát odsúdil. O doklady, hoci nie na doživotie, prídu šoféri, ktorým policajti v priebehu piatich rokov dvakrát zistia v krvi akékoľvek množstvo alkoholu alebo trikrát spôsobia dopravnú nehodu. Ak ho budú chcieť získať nazad, budú musieť nanovo absolvovať kurz v autoškole.
Ak je vodič podozrivý z toho, že pil, odmietne skúšku na alkohol, prípadne je pod vplyvom inej návykovej látky, policajt rozhodne o preskúmaní jeho zdravotnej spôsobilosti. Na to vodičovi určí primeranú lehotu a počas nej mu zadrží vodičský preukaz. Závislosť posudzuje psychiater. Ak zistí, že osoba je závislá, oznámi to polícii. V takom prípade sa vodičovi vodičský preukaz nevracia. Ak psychiater zistí, že vodič závislý nie je, policajt rozhodne o povinnosti podrobiť sa odbornému poradenstvu u psychológa. Vodičský preukaz sa vodičovi vráti až po splnení všetkých uložených povinností.