Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. augusta 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Bicykel je v meste neraz lepší ako auto

Zdroj: SITA, redaktor: red, pridané: 07.05.2013

Vláda dnes schválila Národnú stratégiu rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky v Slovenskej republike
Bicykel je v meste neraz lepší ako auto
Zdroj obrázku: SXC/free
 

V bežnom jazdnom pruhu v meste, ktorý je široký 3,5 metra, sa môže za hodinu prepraviť koľajovým vozidlom až 22-tisíc ľudí, pešo 19-tisíc ľudí alebo 14-tisíc na bicykli. Autobusy takým pruhom za hodinu dopravia len deväťtisíc ľudí a najmenej dopravených zabezpečia autá, ktoré za hodinu prepravia len dvetisíc ľudí. Aj na tento argument v prospech cyklistickej dopravy z príručky Európskej komisie poukázali autori Národnej stratégie rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky v Slovenskej republike, ktorú dnes schválila vláda. Cyklistika sa má stať rovnocenným druhom dopravy a cyklistov treba vnímať ako plnohodnotných účastníkov cestnej premávky.

Krajiny západnej Európy majú svoje národné cyklostratégie spracované už niekoľko desaťročí. Najvyšší podiel cyklodopravy na mobilite mestského obyvateľstva majú v krajine bicyklov - Holandsku (27 %), za ktorým nasleduje Dánsko (19 %) a Nemecko (10 %). Slovenská republika, naopak, stojí na začiatku cesty, keď je potrebné prijímať konkrétne opatrenia na pozdvihnutie cyklistickej dopravy a cykloturistiky z ústrania. Do roku 2020 by mala cyklistika tvoriť 10 percent mestskej mobility.

Stratégia poukazuje na výhody bicykla. Zo všetkých jázd automobilom je až 30 percent kratších ako tri kilometre. Bicykel pritom môže byť v meste do vzdialenosti päť kilometrov rýchlejší ako automobil. Bicykel je dopravným prostriedkom, ktorý neprodukuje žiadne škodlivé emisie do ovzdušia. Jeho prevádzku tiež sprevádza podstatne menší hluk a vibrácie v porovnaní s motorovou dopravou. Používanie bicykla si nevyžaduje spotrebu žiadnej energie s výnimkou tej ľudskej. Pritom v jednotlivých krajinách EÚ od 30 do 80 percent dospelej populácie trpí nadváhou (u detí je to 20 percent). Práve bicyklovanie je odporúčané ako výborný preventívny prostriedok, ktorý vedie k polovičnému zníženiu rizika srdcovo-cievnych ochorení, cukrovky, obezity a 30-percentnému zníženiu rizika vysokého krvného tlaku. Stačí len 30 minút rýchlejšej chôdze alebo jazdy na bicykli po väčšinu dní v týždni. Autori materiálu dodávajú, že bicykel je vhodným a dostupným dopravným prostriedkom pre všetky sociálne vrstvy a zároveň vedie k samostatnosti a podporuje nezávislosť detí a mladých ľudí.

Mnoho slovenských miest a obcí nemá ani jediný kilometer cyklistických chodníkov. „Aj tam, kde sú, ich využiteľnosť nezriedka sťažujú nevyhovujúce technické riešenia,“ poznamenali autori dokumentu z rezortu dopravy. Podľa nich to súvisí s chýbajúcim kvalitným a podrobným technickým predpisom, ktorý by sa venoval navrhovaniu a projektovaniu cyklistickej infraštruktúry, a minimálnou pozornosťou venovanou cyklistickej doprave.

Ešte rozšírenejším problémom v mestských aglomeráciách Slovenska je zlý technický stav cestnej infraštruktúry ako celku, ktorú cyklisti využívajú na miestach, kde neexistujú samostatné trasy pre nich. „Nerovnosť, miestami až rozpad vozoviek, ako aj časté zasahovanie parkujúcich vozidiel do priechodového prierezu cyklistických trás nielenže zhoršujú komfort jazdy na bicykli, ale zvyšujú riziko nehôd a zranení, čo mnoho ľudí od pravidelného využívania bicykla odrádza,“ kritizujú autori stratégie.

Doterajšie podceňovanie potenciálu cyklomobility odráža aj fakt, že neboli zbierané ani základné údaje o cyklistickej infraštruktúre. Výskumný ústav dopravný urobil v roku bol 2012 prieskum, v ktorom oslovil 138 slovenských miest. Napokon sa doň zapojilo 67 miest - súhrnná dĺžka ich cyklistických komunikácií predstavuje necelých 150 km. Komplexnejšie údaje budú zisťovať tento rok. Celkovo je na Slovensku vyznačených 530 cykloturistických trás v celkovej dĺžke vyše 10-tisíc kilometrov. Ich hlavné osi tvoria národné diaľkové cyklomagistrály v dĺžke 2 926 km, medzinárodné trasy a trasy Eurovelo. Regionálne a miestne trasy tvoria 70 percent všetkých cykloturistických trás v dĺžke takmer 7 000 km.

Náklady na cyklokomunikácie zvyšuje vysoká rozdrobenosť pozemkov a s tým súvisiace náklady s ich majetkovo-právnym vysporiadaním či rozmanitosť terénu, predovšetkým v horských oblastiach. V prvých rokoch rozvoja cyklistickej infraštruktúry je preto reálnejšie dosiahnuť podstatné rozšírenie ponuky pre cyklistov vytvorením cyklopruhov a cyklokoridorov na existujúcich komunikáciách spolu s príslušným dopravným značením a doplnkovou cykloinfraštruktúrou.

Na národnej úrovni doteraz neexistuje systematický prístup k financovaniu výstavby cyklistickej infraštruktúry ani k propagácii cyklistickej dopravy. Zo štátneho rozpočtu nie je vyčleňovaná žiadna čiastka určená na podporu cyklodopravy. Nie je k dispozícii ani fond obdobný českému SFDI - Státní fond dopravní infrastruktury, ktorý je určený na financovanie výstavby dopravnej infraštruktúry vrátane cyklistickej. Jednou z mála možností na financovanie cyklistickej infraštruktúry je podľa stratégie využitie štrukturálnych fondov EÚ. Financovanie cyklistickej dopravy v jednotlivých mestách a regiónoch by malo byť zabezpečené predovšetkým z ich vlastných rozpočtov. Podľa vládneho uznesenia predloží šéf rezortu dopravy do konca roka návrh trvalého financovania cieľov Národnej stratégie rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky v Slovenskej republike.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
Vláda dnes schválila Národnú stratégiu rozvoja cyklistickej dopravy a cykloturistiky v Slovenskej republike Odkaz na článok: http://auto.server.sk/spravy/bicykel-je-v-meste-neraz-lepsi-ako-auto/

https://www.youtube.com/watch?v=XuhqmNI3Q7s

 

Diskusné príspevky (1)

Fotografia
Anonym
pred 4 rokmi
https://www.youtube.com/watch?v=XuhqmNI3Q7s
Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Peter Cmorik vydáva nový singel. Pieseň s názvom Premýšľam nad tebou mali fanúšikovia možnosť počuť už na jeho koncertoch, ešte pred finálnym dokončením nahrávky v štúdiu.
pred 5 rokmi
Švédi vyšli najlepšie pri hodnotení kvality životného prostredia, vysokej schopnosti zvládať zo svojich príjmov nečakané výdavky, ako aj vďaka nízkej dlhodobej nezamestnanosti.
pred 7 rokmi
Ľudia sa už od nepamäti snažili priblížiť Bohu aj nebesám a stavali vysoké stavby, ktoré by im to umožnili.
pred 7 rokmi
Podľa nunciatúry arcibiskup Bezák urýchli zverejnenie správy o svojom odvolaní
pred 3 rokmi
Do slovenských kín príde tento týždeň 5 filmových noviniek.
pred 12 rokmi
Akútna intoxikácia patrí do skupiny závažných stavov, ktoré ohrozujú zdravie a život človeka.
pred 3 rokmi
Aj tento rok organizátori spustili súťaž.
pred 8 rokmi
O chlapcovi s komplikovaným menom a ešte komplikovanejším osudom.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT