Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 19. augusta 2017, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Renault Mégane Grandtour Energy 1.6 dCi 130

Hodnotenie: 8 / 10
Zdroj: © Server.sk, redaktor: remo, pridané: 20.11.2012

Rodina Renault Mégane sa na jar dočkala faceliftu, zmeny sa prejavili v exteriéri, vo výbave aj pod kapotou. Jednou z hlavných noviniek je turbodiesel 1.6 dCi, ktorý na seba berie úlohu vrcholnej naftovej motorizácie.
Renault Mégane Grandtour Energy 1.6 dCi 130
Zdroj obrázku: © Server.sk
 

Motor označený ako Energy dCi 130 sa prvý krát predstavil vo väčšom Scénicu, do Méganu prichádza v rámci modernizácie Collection 2012. Používa viac ako 30 nových patentov, konštruktéri pri jeho návrhu využili poznatky z monopostov F1.

Turbodiesel s objemom 1,6 litra podáva naozaj slušný výkon 96 kW, vďaka ktorému je auto schopné akcelerovať z 0 na 100 za 10,1 sekundy a dosiahne maximálku 200 km/h. Nebude mať problém rozhýbať ani plne naložené auto a dych mu nedochádza ani v dlhých strmých kopcoch. Výkon má trochu nelineárny priebeh, nízko nad voľnobehom sa autu veľmi do pohybu nechce, už pred hranicou 1500 otáčok na plyn reaguje pohotovo, a na úrovni maximálneho krútiaceho momentu (okolo 1800 otáčok) prichádza citeľný nástup sily. Razantný záťah potom končí až nad 4500 otáčkami, tak vysoko ho však vytáčať vôbec netreba, čo naznačuje aj indikátor jazdy.
Renault Mégane Grandtour Energy 1.6 dCi 130 01
Vznetová jednotka Energy 1.6 dCi dáva autu slušnú dynamiku a vykazuje nízku spotrebu.

Agregát Energy dCi 130 sa okrem dobrého výkonu pýši aj vynikajúcou spotrebou. V meste mu vystačí zhruba 5 až 5,5 litra, k úspore prispieva aj štandardne montovaný systém stop-start či rekuperácia energie z brzdenia. V mimomestskej prevádzke spotrebuje 4 až 4,5 litra na 100 km, s veľkou dávkou trpezlivosti je reálny aj výrobcom udávaný údaj 3,6 l/100 km, pri kratších a dynamickejších jazdách treba naopak počítať so spotrebou okolo 5 litrov. O nízku spotrebu sa stará aj 6-stupňová prevodovka s dlhými prevodmi. V meste umožňuje jazdiť iba na štvrtom stupni, pri diaľničných 130 km/h však točí iba 2500 otáčok, čo sa prejavuje v spotrebe pod 5,5 litra na 100 km diaľnice. Priemerná spotreba nám skončila na čísle 5 l/100 km, pri troche snahy nebude problém priblížiť sa k výrobcom sľubovanej štvorke.
Renault Mégane Grandtour Energy 1.6 dCi 130 02
Okrem LED svetiel sú zmeny v exteriéri takmer nebadateľné.

Jazda s Méganom je francúzsky príjemná, kabína je dobre odhlučnená a cestovanie je veľmi tiché. Podvozok je nastavený komfortne a vynikajúco tlmí aj väčšie nerovnosti, športové zaobchádzanie sa mu až tak nepáči, čo naznačí nakláňaním karosérie. Riadenie je vzhľadom na zameranie auta bez výhrad, je síce mäkšie, no dostatočne citlivé. Kulisa radiacej páky je až nefrancúzsky presná, s dlhšími dráhami a bez výraznejšej bočnej vôle. Brzdy sú primerané a dosť silné na to, aby zastavili aj poriadne naložené auto. Aj s dlhým autom sa celkom dobre manévruje, v testovanom kuse nám pomáhali predné a zadné senzory a kamera.
Renault Mégane Grandtour Energy 1.6 dCi 130 03
Vpredu sa pohodlne zvezú postavy rôznych konfekčných veľkostí.

Vozidá typu kombi si ľudia vyberajú hlavne kvôli vnútornému priestoru a úžitkovým vlastnostiam, v tomto ohľade Mégane Grandtour určite nesklame. Interiér je príjemný a vnútorné obloženie aj prístrojová doska sú z mäkčených materiálov príjemných na dotyk. Za volantom so širokým rozsahom nastavenia si nájdu ideálnu polohu aj výškovo či šírkovo nadrozmerní vodiči, vpredu nie je problém s miestom v žiadnom smere. Trochu horšie je to vzadu, kde budú mať pasažieri s výškou nad 185 cm minimálnu rezervu na hlavu, na kolená je vďaka dlhému rázvoru priestoru na rozdávanie. Ako to už v autách tejto triedy chodí, šírka vzadu poskytne komfortné zvezenie na dlhé trate iba dvojici, kratšie trasy zvládne aj trojica.
Renault Mégane Grandtour Energy 1.6 dCi 130 04
Na zadnej lavici je limitujúcim faktorom strecha, na kolená je tu miesta dosť.

Silnou zbraňou v útoku Méganu Grandtour na peňaženky rodín a firiem je batožinový priestor. V základe má objem 491 litrov, veľkým plusom je rovnomerný tvar. Po sklopení zadných sedadiel vznikne nie úplne rovná plocha s objemom 1567 litrov. Nakladacia hrana je vo výške len 56 cm nad zemou a je v jednej rovine s podlahou, nakladanie batožiny teda prebieha bez zbytočných komplikácií a namáhania. Sklápanie sedadiel je klasické, najprv treba preklopiť sedák, ktorý ide trochu ťažko, a potom sklopiť operadlo. Mégane dokáže aj jeden nezvyčajný trik – sklopiť sedadlo predného spolujazdca do polohy stolíka a odviesť predmety s dĺžkou cez 2,5 metra.
Renault Mégane Grandtour Energy 1.6 dCi 130 05
Batožinový priestor uspokojí potreby rodiny aj firmy.

Na pracovisku vodiča sa inžinieri dopustili niekoľkých prehreškov, ktoré budú vodiča občas obťažovať. V prvom rade je to tempomat a obmedzovač rýchlosti, ktorý sa ovláda na troch miestach – na oboch ramenách volantu a na stredovom tuneli medzi sedadlami. Na volante teda nezostalo miesto na ovládanie audia, ovláda sa teda na satelite skrytom za pravým ramenom volantu. Stále je však lepšie ovládať rádio tu, než priamo na jeho paneli s malými tlačidlami na stredovej konzole.
Renault Mégane Grandtour Energy 1.6 dCi 130 06
V zóne vodiča sa nájde pár detailov, ktoré by mu mohli občas liezť na nervy.

Informácie na prístrojovom paneli sa vodičovi zobrazujú trochu chaoticky: v ľavom budíku klasický analógový otáčkomer, v strede digitálny rýchlomer a ukazovatele paliva a teploty kvapaliny, pravý štvorcový displej ukazuje dáta z palubného počítača. Dá sa na to zvyknúť, trochu však utrpela prehľadnosť. Našťastie sa tu zobrazuje všetko potrebné, vrátane nastavených rýchlostí tempomatu a obmedzovača.
Renault Mégane Grandtour Energy 1.6 dCi 130 07
Nehomogénne zobrazenie údajov vyzerá chaoticky, vidno však všetko potrebné.

Za príplatok sa dodáva navigácia Carminat Tom Tom s ovládaním pomocou joysticku na stredovom tuneli, keď sa s ňou vodič zžije je to praktický pomocník na cesty. Na displeji sa zobrazuje aj obraz z kamery, potešia adaptívne čiary, ktoré ukazujú, kam bude auto podľa natočenia kolies pri cúvaní smerovať. Testovaný Mégane mal navyše aj šikovnú automatickú elektronickú parkovaciu brzdu s asistentom rozjazdu do kopca, ktorá funguje vynikajúco. To sa nedá povedať o dažďovom senzore, ktorý necháva sklo mokré až príliš dlho. Na čas si dáva aj automatický prepínač diaľkových a stretávacích svetiel, ktorý je spolu s varovaním pri opustení jazdného pruhu súčasťou systému Visio. Počas testu však automatika väčšinu protiidúcich vodičov oslňovala a prepla až po ich varovnom zablikaní. Pokročilé elektronické systémy slúžia na pomoc pri jazde, Renault by však mal na ich doladení ešte popracovať, aby neboli vodičovi viac príťažou než pomocou. Pochváliť treba bezkľúčový systém odomykania a štartovania s hands-free kartou, ktorý po vzdialení karty od auta automaticky zamkne.
Renault Mégane Grandtour Energy 1.6 dCi 130 08
Umiestnenie tlačidla tempomatu a obmedzovača medzi sedadlami nie je práve ideálne.

Renault Mégane Grandtour v podstate nemá čím závažne sklamať. Ponúkne štedrý a príjemný priestor v kabíne, kde sa bude posádka dobre cítiť aj na dlhých cestách. Objemný kufor, komfort a čitateľné jazdné vlastnosti potešia celú rodinu a vodiča, rovnako ako napríklad klimatizácia v základnej výbave. Najvýkonnejší agregát 1.6 dCi dáva autu skvelú dynamiku a pýta za ňu až podozrivo málo nafty. Nízke náklady na prevádzku dopĺňa aj lákavá cena auta a prísľub kvality.

Motor
: Energy dCi 130
Typ motora
: Naftový štvorvalec
Objem valcov
: 1 598 cm3
Max. výkon
: 96 kW (130 k) / 3 600 ot./min
Max. krútiaci moment
: 320 Nm / 1 750 ot./min
Max. rýchlosť
: 200 km/h
Zrýchlenie
: 0 - 100 km/h 10,1 s
Palivo
: Nafta
Pohon
: Predná náprava
Prevodovka
: 6-stupňová manuálna
Dĺžka
: 4567 mm
Šírka
: 1804 mm
Výška
: 1507 mm
Rázvor náprav
: 2703 mm
Pohotovostná hmotnosť
: 1 395 kg
Maximálna hmotnosť
: 1 885 kg
Objem batožinového priestoru
: 491/1567 l
Spotreba mesto
: 4,8 l/100km
Spotreba mimo mesta
: 3,6 l/100km
Spotreba kombinovaná
: 4 l/100km
Spotreba – priemer testu
: 5 l/100km
Objem palivovej nádrže
: 60 l


 

26 obrázkov / Celá rodina Renault Mégane sa na jar dočkala faceliftu, zmeny sa prejavili v exteriéri, vo výbave aj pod kapotou.
Renault Mégane Grandtour Energy 1.6 dCi 130
Renault Mégane Grandtour Energy 1.6 dCi 130
Renault Mégane Grandtour Energy 1.6 dCi 130
Renault Mégane Grandtour Energy 1.6 dCi 130
Renault Mégane Grandtour Energy 1.6 dCi 130
Renault Mégane Grandtour Energy 1.6 dCi 130
Hodnotenie: 8 / 10

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Fotografia
Anonym
pred 5 rokmi
Rodina Renault Mégane sa na jar dočkala faceliftu, zmeny sa prejavili v exteriéri, vo výbave aj pod kapotou. Jednou z hlavných noviniek je turbodiesel 1.6 dCi, ktorý na seba berie úlohu vrcholnej naftovej motorizácie. Odkaz na článok: http://auto.server.sk/redakcne-testy/renault-megane-grandtour-energy-1-6-dci-130/

Myslím, že tento megane s týmto motorom je veľmi dobrá voľba...na ganemo.sk je jeden starší (http://ganemo.sk/vozidla/19-renault-megane-1-9-dci-diesel-1-900-cm3-88-kw-2005/). budem zvedavý na reálnu spotrebu na nejakom takomto webe....

 

Tvoje meno:

Komentár:


 

Dnes.Server.sk
Dnešné horúce témy »


Komplexný servis od návrhu až po samotnú realiz...
Online obchod - značkové pánske a dámske obleče...Vykonávame elektroinštalácie (i menšieho rozsa...

Ponúkame prácu pre šikovných a spoľahlivých ľud...
Hľadáme partiu stolárov
Umelecký kováč Ján Kaniansky z Handlovej hľadá ...

3 850.00 € /mesiac
Na prenájom obchodný priestor, rozloha 350 m2
326 000.00 €
Na predaj rodinný dom, rozloha 283 m2, novostavba
135 000.00 €
Na predaj byt, 3 izby, rozloha 77 m2

Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Keď sa vaše telo dostane do sporu s gravitáciou a ihriskom alebo so svojou vlastnou hmotnosťou, či s nejakými nástrojmi, môžete napínať celý svoj pohybový systém.
pred 5 rokmi
Polícia prípad vyšetruje ako trestný čin usmrtenia, obvinený zatiaľ nebol nikto.
pred 3 rokmi
Nepriaznivý trend vývoja chemického a farmaceutického priemyslu SR pokračoval aj v prvom polroku tohto roka.
pred 5 rokmi
Poslanci za SaS Jozef Mihál a Lucia Nicholsonová navrhujú, aby sa od začiatku budúceho roka znížila základná dávka v hmotnej núdzi na úroveň 20 % sumy životného minima.
pred 6 rokmi
Katarína Knechtová so svojou kapelou sa už niekoľko dní poctivo pripravuje na turné s kapelou Chinaski.
pred 3 rokmi
Podľa hnutia NOVA smeruje do parlamentu zákon, ktorý umožní úzkym záujmových skupinám zarábať na predaji slovenskej vody do zahraničia.
pred 5 rokmi
Program Avon pochodu s registráciou účastníkov sa začne o 13:00 na námestí pri Eurovea Galleria a slávnostný štart je naplánovaný na 15:00.
pred 3 rokmi
Skôr než zaspím je parádny psychologický thriller, v ktorom tvorcovia rozohrali hodinu a pol trvajúci príbeh, pričom nedajú divákovi vydýchnuť.

 
 
 

Dara Rolins má nový album - ETC
Dočkali sme sa a je fantastický!
Dara Rolins má nový album - ETC
Dara Rolins má nový album - ETC
Dočkali sme sa a je fantastický!
Dara Rolins má nový album - ETC
Novinka od Imagine Dragons - Evolve už čoskoro!
Ak milujete skvelú hudbu, tak máme pre vás super novinku.
Novinka od Imagine Dragons - Evolve už čoskoro!
Novinka od Imagine Dragons - Evolve už čoskoro!
Ak milujete skvelú hudbu, tak máme pre vás super novinku.
Novinka od Imagine Dragons - Evolve už čoskoro!
Nový album IVANA MER Early Works
Prečítajte si viac o tomto albume.
Nový album IVANA MER Early Works
Jedna z najúspešnejších českých skupín Chinaski vydáva nový albumNení nám do pláče.
Produkcie sa opäť ujal Greg Haver, ktorý stojí i za mimoriadne úspešnou poslednou nahrávkou Rockfield.
Jedna z najúspešnejších českých skupín Chinaski vydáva nový albumNení nám do pláče.