Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 02. júla 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Renault Long Espace

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 24.04.2001

Keď Renault zaradil v roku 1984 do svojho výrobného sortimentu typ Espace,...
Renault Long Espace
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Keď Renault zaradil v roku 1984 do svojho výrobného sortimentu typ Espace, niektorí marketingoví odborníci konkurencie pochybovali o obchodnom úspechu takéhoto vozidla. O niekoľko rokov však výskumno-vývojové centrá viacerých konkurenčných značiek usilovne vyvíjali vozidlá s tzv. veľkopriestorovou karosériou a snažili sa čím skôr konkurovať Renaultu v nádejne sa rozbiehajúcom novom trhovom segmente. Na francúzskom trhu si Espace aj teraz zachováva vyše 40-percentný podiel v segmente luxusných jednopriestorových vozidiel, na špici je aj v štatistikách predaja v rámci západoeurópskeho trhu s podielom okolo 20 percent, ktoré predstavujú takmer 70 000 vozidiel. V septembri minulého roka uviedol Renault na trh novú generáciu tohto typu, s novým vznetovým prepĺňaným motorom s priamym vstrekovaním nafty do valcov. Práve s týmto motorom s typovým označením 2.2 dCi 16v sme mali možnosť vyskúšať v závere februára Espace s prívlastkom Long, teda s predĺženou karosériou.

O 270 mm predĺžená karoséria Espace Long (v porovnaní s "krátkym" modelom Espace) s veľkou presklenou plochou a čiernymi stĺpikmi karosérie, širokými čiernymi ochrannými lištami na bočných dverách a nárazníkoch vyzerá veľmi elegantne. Integrované pozdĺžniky nosiča batožiny na streche pôsobia tiež decentne, skôr ako estetický prvok, než ako pomocná konštrukcia na pripevnenie nákladu. Celkový dojem exkluzivity dotvára aj interiér. Pôsobivý dojem voľného presvetleného priestoru je skôr typický pre vlak alebo lietadlo, ako pre osobné auto. Členovia posádky sedia príjemne vyššie nad vozovkou, ich výhľad z auta nie je ohraničený zospodu okrajom okna. Variabilné rozmiestnenie sedadiel pri ich neúplnom obsadení ešte umocňuje pocit voľnosti. Predné spolujazdcovo sedadlo je otočné, tri sedadlá v druhom rade sú posuvné v pozdĺžnom smere. Odkladacie priestory, vyklápací stolík na zadnej strane operadla sedadla, elektrická zásuvka v dosahu, individuálne osvetlenie každého miesta a zaťahovateľné clony na oknách dverí umožňujú využívať interiér aj na improvizovanú pracovnú poradu, alebo príjemný rozhovor vo štvorici. Diaľkovým ovládaním môžu cestujúci ovládať a nastavovať audiosystém vozidla. K pohode prispieva aj možnosť montáže strešných okien, predné je elektricky ovládateľné. Aj sedadlá tretieho radu sú posuvne uložené "v koľajniciach". Podľa nárokov na počet sedadiel a veľkosť nákladového priestoru ich možno posúvať, sklopiť alebo celkom vymontovať z vozidla. Ak máme hodnotiť pohodlie z hľadiska priestoru, mimoriadne veľkorysé podmienky má vodič a spolujazdec vedľa neho. Veľmi dobre je na tom aj trojica v druhom rade sedadiel, na dvoch sedadlách v treťom rade sa budú pohodlne cítiť už len osoby "typizovaných" postáv, nie dlháni. Nastupuje sa na ne komplikovanejšie ako na prvých päť sedadiel, po odklopení sedadiel druhého radu. Espace Long možno zo sedemmiestneho osobného auta príležitostne zmeniť vymontovaním sedadiel tretieho alebo aj druhého radu na veľkopriestorovú "dodávku".

Espace sa aj v takmer päťmetrov dlhej verzii Long ovláda bez problémov. Vodič si chvíľu síce zvyká na to, že cez veniec volantu nevidí klasický prístrojový panel s analógovými prístrojmi, ale orientuje sa najmä podľa digitálnych, alebo merané veličiny graficky stvárňujúcich prístrojov, zobrazovaných na multifunkčom displeji v strednej časti mohutnej prístrojovej dosky. Dva stĺpcové ukazovatele - vľavo palivomer, vpravo teplomer chladiacej kvapaliny - delia displej na tri polia. Na displeji sa zobrazuje rýchlosť jazdy, jedna z predvolených funkcií palubného počítača - od dojazdu s palivom v nádrži po okamžitú spotrebu, údaje z audiosystému - RDS indikácia naladenej stanice, alebo číslo hrajúcej skladby z CD, symbol diaľkových alebo stretávacích svetiel. V rohoch displeja sú kontrolky, indikujúce v dvoch stupňoch možné poruchy na agregátoch automobilu. Oranžové svetlo je upozornením pre vodiča, že má čím skôr navštíviť autoopravovňu, červené nutnosť okamžite zastaviť a zavolať odťahovaciu službu. Mohutná prístrojová doska poskytuje niekoľko praktických odkladacích priestorov. Na jej povrchu je naprieč celou šírkou vozidla odkladacia priehlbina, v strede medzi vodičom a spolujazdcom je dvojpriestorová schránka. Po odklopení horného veka sa otvorí priestor na ploché predmety - doklady, diaľkové ovládanie od audiosystému a podobne. Dolná, väčšia časť má aj prieduch z klimatizácie. Slúži najmä na uloženie chladených nápojov alebo jedla pre celú posádku. Medzi prednými sedadlami sú v plastovom obklade štyri zahĺbenia na menšie fľaše, poháre alebo plechovky s nápojmi. Dá sa tam vložiť aj popolník v tvare malej popolnice, podľa potreby v dosahu z predných, alebo zadných sedadiel.

Klimatizácia je oddelená pre obidve strany vozidla. Ovládačom veľkým ako dlaň sa na strane vodiča nastaví teplota pre celé vozidlo, spolujazdec môže na svojom ovládači teplotu pravej strany vozidla individuálne prispôsobiť. Na výmenu vzduchu v interiéri, ale najmä pre lepší kontakt s okolím možno využiť tri priehľadné otváracie strešné panely (okná). Slnečné zaťahovateľné clony na každom z nich chránia interiér pred nadmerným slnečným žiarením.

Pruženie tohto vozidla je mäkké, Espace Long patrí do kategórie vozidiel označovaných aj ako veľkopriestorová limuzína. A od limuzíny sa odjakživa vyžadovalo komfortné vozenie bez akýchkoľvek prudkých otrasov. Automatické udržiavanie svetlej výšky bez ohľadu na zmenu zaťaženia vozidla je potrebné aj preto, že Espace Long má reflektory s intenzívnym xenónovým svetlom, ktoré by bez tejto úpravy podvozku mohli v noci oslňovať vodičov protiidúcich vozidiel. Nový vznetový prepĺňaný motor s priamym vstrekom nafty systémom Common Rail je kvalitne odhlučnený, priestor pre posádku je stále príjemne tichý. Výkon 95 kW a krútiaci moment 290 Nm stačia aj na zabezpečenie pomerne dynamickej jazdy, nenútia vodiča zostávať v kolóne pomalých vozidiel. Zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 12,5 sekúnd a najväčšia rýchlosť 185 km/h sú pre charakter tohto vozidla primerané na pohodlnú a bezpečnú jazdu. Pri ustálenej rýchlosti pri otáčkach v strede ich rozsahu, sa spotreba nafty drží na úrovni mierne nad 6 litrov na 100 km. Za plnšie využívanie výkonu motora pri výraznejšej zmene rýchlosti, bežnej napríklad v mestskej prevádzke vozidla alebo pri jazde väčšou rýchlosťou, spotreba rastie. Pri ceste z Bratislavy na sever Slovenska sa priemerná spotreba pri svižnej jazde (po diaľnici podľa predpisu) dostala na 9,2 l/100 km. Na diaľnici by sa bol uživil aj šiesty prevodový stupeň, skúšaný model mal päťstupňovú ručne ovládanú prevodovku. Brzdový systém s ABS a kotúčovými brzdami na predných i zadných kolesách je účinný, takže aj keď plne zaťažené vozidlo má hmotnosť 2,5 tony, vodič nemá problémy, ak príliš neprecenil kvalitu povrchu cesty, z neočakávane dlhej brzdnej dráhy alebo nechcenej zmeny smeru pri intenzívnom brzdení. Cena Renaultu Espace Long začína pri 1 399 900,- Sk, skúšaný model bol však výrazne dovybavený, takže s motorom 2.2 dCi sa v marci predával za 1 736 700,- Sk
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 5 rokmi
Sonda Dawn pozorovala v kráteri Occator zvláštnu hmlu, ktorá pravdepodobne vzniká sublimáciou.
pred 9 rokmi
Maličký model CP-ELS dokáže úplne nabiť váš smartphone, jeho väčší brat CP-A2LS to zvládne minimálne 2 krát
pred 7 rokmi
Turbo je obyčajný malý slimák, ktorý má veľký sen. Žiť svoj život slimačím tempom ho neuspokojuje, túži po omnoho väčšej rýchlosti...
pred 7 rokmi
Skupina NICKELBACK vydáva album najväčších hitov. Album sa volá jednoducho The Best Of Nickelback vol. 1 a vyšiel 5.11.2013.
pred 7 rokmi
Na skladbe Love Shines sa podieľal aj producent Rob Cass so zvukovým majstrom - dvojnásobným držiteľom ceny Grammy Samom Okellom.
pred 8 rokmi
Nariadenie sa bude vzťahovať iba na novovydávané doklady.
pred 7 rokmi
Možnosť dať sa bezplatne zaočkovať môžu poistenci využiť počas celej chrípkovej sezóny 2013/2014.
pred 9 rokmi
Americký rockový hudobník Alice Cooper pochválil popovú speváčku Lady Gaga a vyhlásil, že je jeho "ženskou" verziou.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT