Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 09. marca 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Najostrejšia šesťstovka

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 20.02.2001

>Od jej uvedenia na trh pred 14-timi rokmi patrí CBR 600 F ku predajným šlágrom kategórie superšportových motocyklov Hondy.
Najostrejšia šesťstovka
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Od jej uvedenia na trh pred 14-timi rokmi patrí CBR 600 F ku predajným šlágrom kategórie superšportových motocyklov Hondy. Svojou neporaziteľnou kombináciou výkonu a komfortu pri dlhých jazdách zostávala vždy prvou voľbou pre mnohých fanúšikov rýchlych kolies. Dosť bolo však aj takých motocyklistov, ktorí chceli, aby bola aj v športovejšom vyhotovení. To priviedlo obchodníkov alebo konštruktérov Hondy na myšlienku nazvanú CBR 600 F Sport.

Pri každej inovácii typu CBR 600 F mali konštruktéri a dizajnéri na pamäti hlavný cieľ - zachovať koncept F ako ľahký motocykel, ktorý by mal naďalej veľmi blízko k širokému okruhu zákazníkov. Toto predsavzatie sa im stále darí napĺňať, o čom svedčí aj popularita všetkých generácií tohto motocykla. Ako reakcia na hlasné požiadavky po "ostrejšom" cestnom motocykli, ktorého vzhľad a konštrukcia leží bližšie k pretekárskym "strojom", ale zároveň sa veľmi nevzďaľuje od CBR 600 F, vznikol nový motocykel s dodatkom v názve "Sport".

"Horúca" CBR-ka je určená pre všetkých nadšencov, ktorí milujú veľké rýchlosti a úzke, športové krivky motocyklov. Pre tých, ktorí majú bližšie k pretekom, pretekárskej dráhe, a komfort je to posledné, na čo pri jazde myslia. Vyzbrojený všetkými novými výkonovými znakmi klasického F-ka ponúka nový Sport ešte navyše vzrušujúcu prednú kapotáž, nové delené sedadlo a športovejšie vyzerajúcu zadnú partiu. Vstrekovanie paliva sa stará o dosiahnutie lepšieho výkonu motora a ďalšie modifikácie rámu o optimalizovanie riadenia. Výsledkom je "ostrejší", ľahší a agresívnejší motocykel CBR 600 F ako kedykoľvek predtým.

Svojou farebnou koncepciou zostáva stále verný športovým "strojom" Hondy. Tak ako VTR 1000 SP-1, ktorá v prvom roku svojho predaja pomohla k získaniu titulu majstra sveta, bude nosiť aj 600-vka len jednu farebnú kombináciu. Základom bude červeno-čierna farba kapotáže, doplnená čierno lakovaným rámom a ostatnými časťami podvozka, matnou zlatou farbou motora , titánovou na rúrach prednej vidlice a svetlou zlatou na úchytoch predného brzdového kotúča.

Pre zvýraznenie agresívne športového charakteru motocykla sa tím dizajnérov sústredil na vytvorenie novej prednej kapotáže. Tá pri väčších rýchlostiach čisto "reže" vzduch prostredníctvom ostrého nosa, ktorý zároveň rozdeľuje predný reflektor na dve časti. Pod reflektorom, nad otvorom pre predné koleso, sú integrované vstupné kanály pre sekundárny prívod vzduchu. Športového ducha podporuje aj zadná partia s deleným, nie príliš komfortným sedadlom s tenkými vankúšmi. Jednou z najdôležitejších zmien v oblasti motora je použitie vstrekovacej jednotky paliva PGM-FI, prevzatej z aktuálneho modelu typu CBR 900 RR FireBlade. Teraz sú týmto systémom vybavené obe verzie typu 600 F. Pomocou dvojdielnych škrtiacich klapiek s celkovým priemerom 38 mm a "čiernej skrinky", v ktorej sú integrované moderné elektronické riadiace jednotky vstrekovania paliva a digitálneho zapaľovania, dosahuje systém veľmi precízny prísun paliva a reguláciu horenia.

V pamäti riadiacej jednotky sú uložené známe priestorové mapy , ktoré určujú presné množstvo vstrekovaného paliva do jednotlivých valcov a optimálny čas zapálenia zmesi vzhľadom na aktuálne otáčky motora a uhol otvorenia škrtiacich klapiek. Takto je možné dosiahnuť veľkú účinnosť motora pri malej spotrebe paliva a minimálnych emisiách škodlivín. Pre konštantné zásobovanie motora čerstvým vzduchom sa zväčšil objem vzduchovej komory s filtrom zo 6,6 na 8,1 litra. Z "najmladších" motocyklov Hondy so vstrekovaním paliva - CBR 1100 XX a 900 RR prevzal nový Sport systém pre spúšťanie studeného motora. Z VTR 1000 SP-1 zase zdedil špeciálne zapaľovacie sviečky s irídiovou špičkou pre iskru s veľkou energiou a pre dlhú životnosť sviečky samotnej.

Nový motocykel je ďalším, ktorý na zmenšenie množstva vznikajúcich škodlivín využíva systém sekundárneho prívodu vzduchu. Ten spočíva v privedení dodatočného množstva vzduchu do výfukového kanála počas výfukového taktu, kde dôjde k dodatočnému spáleniu zvyškov nespálenej zmesi. Takto spĺňa momentálne platné predpisy Euro-1. Verzia pre nemecký trh navyše obsahuje trojcestný riadený katalyzátor (HECS3), ktorý chemickou cestou odstraňuje časť škodlivín. Takto vyzbrojené motocykle spĺňajú aj pripravovanú normu Euro-2. V porovnaní so svojím predchodcom dosahuje Sport väčší výkon pri väčších otáčkach motora a pre nepatrné zmenšenie prevodového pomeru na piatom a šiestom prevodovom stupni dosahuje aj citeľne lepšie zrýchľovanie. Pre zaručenie lepšieho prenosu hnacej sily hneď od motora sa zväčšil počet lamiel spojky zo 7 na 8 kotúčov. Kompaktná a čistá konštrukcia s najlepšou výkonovou hmotnosťou v tejto objemovej triede je aj výsledkom dôslednej redukcie hmotnosti. Konštruktéri optimalizovali prácu motora pre lepšie využitie jeho výkonu, podvozok pre lepšie ovládanie a manévrovanie.

Síce nie hneď viditeľné, ale aj tak dôležité zmeny sa udiali na dvojitom ráme z hliníkových profilov. Hneď za hlavou riadenia pribudli tri nové výstuhy, ktoré zlepšujú skrutnú tuhosť rámu. V oblasti zavesenia zadnej kyvnej vidlice sa odohrali podobné zmeny v podobe výraznejšieho rebrovania pre lepšiu kontrolu stability pri rýchlej zmene smeru jazdy. Na zmenšení neodpruženej hmotnosti sa podpísali najväčšou mierou nové disky kolies s tromi lúčmi. Odľahčené sú aj držiaky brzdových kotúčov, piestiky teraz nie sú vyhotovené z ocele, ale z hliníka. Prístrojový panel v kokpite CBR 600 F Sport je na pohľad veľmi jednoduchý. Je plne elektronický, má malú hrúbku a je veľmi ľahký. Opticky je rozdelený na dve časti. Na ľavej strane je umiestnený digitálny rýchlomer s počítadlom kilometrov, časom a ukazovateľom stavu paliva v nádrži, nad displejom sú v rade umiestnené kontrolky. V pravej časti je ručičkový otáčkomer s jedinou kontrolkou a malým displejom zobrazujúcim teplotu chladiacej kvapaliny motora. Spomenutá kontrolka je žltej farby a rozsvieti sa v momente, keď motor dosiahne otáčky na hranici červeného poľa. Od roku 1999 bola CBR 600 F vybavená elektronickým znehybňovačom H.I.S.S. a tento systém ochrany zdedil aj nový model Sport. Takže motocykel sa dá naštartovať len jedným z dvoch originálnych kľúčov.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 8 rokmi
Súčasný systém je pre umelcov podľa Beblavého absurdný.
pred 11 rokmi
Patrí medzi najzdravšie huby, ktoré možno nájsť na našom území, no jej význam nie je ešte docenený.
pred 15 rokmi
Pulzová frekvencia je najpoužívanejšia v kontrole intenzity tréningu, pretože je ľahko prístupná a merateľná.
pred 19 rokmi
V prevej časti sme sa venovali problematike morfologického vývinu a jednotlivým ukazovateľom, ktoré ovplyvňujú tento druh vývinu.
pred 9 rokmi
Vinylový artefakt sa bude dať kúpiť len na Richardovom E-shope na facebooku alebo priamo na koncertoch.
pred 9 rokmi
Právnou normou, ktorú predložila do parlamentu, chce poslankyňa zabezpečiť sprístupnenie slovenských audiovizuálnych diel nepočujúcim osobám.
pred 8 rokmi
Už pred tromi rokmi sa zdalo, že svet má do činenia nielen s hypotekárnou či finančnou krízou, ale aj s krízou civilizácie. V jej priebehu sa naplno ukázala ekonomická i morálna zvrátenosť viacerých stránok globalizácie.
pred 9 rokmi
Dávný příběh sú doteraz nikdy nevydané nahrávky Zuzany Navarovej.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT