Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 01. marca 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Citroën DS3 1.6 VTi

Hodnotenie: 8 / 10
Zdroj: © Server.sk, redaktor: mark, pridané: 12.10.2012

Citroën DS3 je auto, ktoré robí radosť nielen na pohľad, ale aj pri jazde. Uspokojí individualistov, ktorí sa chcú voziť na niečom, čo sa v okolí často nevidí, čo ich odlíši od šedého davu.
Citroën DS3 1.6 VTi
Zdroj obrázku: © Server.sk
 

Línia značky Citroën označovaná ako DS vychádza zo štandardných modelov v ponuke, no skratka DS znamená Different Spirit. A naozaj má iného ducha ako bežné Citroëny s písmenom C v názve, čo ukazuje aj najmenší zástupca rady – Citroën DS3.

DS3 nepriamo nadväzuje na C3, zvonku to však veľmi nepoznať, oblé línie "cé trojky" sa jemne priostrili a karoséria prišla o jeden pár dverí. Dizajnéri sa sústredili hlavne na štýlovosť auta a zvýšili tak jeho prestíž, výsledok naozaj stojí za to. Predný nárazník má veľmi komplikovaný tvar, žiabre na stranách ukrývajú vertikálne umiestnené LED denné svietenie. Uprostred je veľký otvor nasávania vzduchu, lemovaný chrómovanými lištami s emblémom značky - dvojitým šípom - v hornej časti. Nad ním sa ešte nachádza logo DS, ktorým sa odlišuje od ostatných modelov. Zboku zaujme hlavne B-stĺpik v tvare žraločej plutvy smerujúcej dozadu, C-stĺpik je zamaskovaný za zadným bočným sklom a opticky nadväzuje na zadné okno, čím vytvára dojem neprerušenej plochy. DS3 vyzerá športovo dynamicky, čo umocňujú spätné zrkadlá na stopkách so smerovkami, zadný spojler, alebo imitácia zadného difúzora. Ako každé správne štýlové auto navyše ponúka značné možnosti individualizácie dizajnu. 11 odtieňov karosérie a 4 farby strechy môže vytvoriť až 38 kombinácií, k tomu možno pridať aj rôzne polepy a iné doplnky, vďaka čomu máte istotu, že totožné auto v blízkom okolí určite nenájdete.
Citroën DS3 1.6 VTi 01
Dizajn trojdverového hatchbacku je neprehliadnuteľný a v dave sa určite nestratí.

Po otvorení veľkých dverí a sadnutí za volant obklopia predných pasažierov výrazne tvarované sedadlá s dobrou oporou tela od bočného vedenia. Sedenie vpredu je pohodlné aj na dlhé cesty, sedadlá sú dobre nastaviteľné a príjemne mäkké. Spolujazdec má pred nohami dosť priestoru, aby sa mohol posunúť dopredu a spraviť tak miesto na nohy cestujúcemu sediacemu za ním. Vodič až tak veľkorysý byť nemôže. Poďme teda skúsiť sadnúť si na chvíľu dozadu. Manipulácia so sedadlom nie je najľahšia, má tuhý chod a napríklad deti si s jeho sklopením len tak neporadia. Práve pre ne je totiž zadná lavica určena, DS3-ka nie je práve ideálna na vozenie dospelej posádky, od štýlového hatchbacku to však hádam nikto ani neočakáva. Na cesty v plnom obsadení je vozidlo vhodné nanajvýš príležitostne.
Citroën DS3 1.6 VTi 02
Prední pasažieri ani na dlhých cestách nepocítia, že sa vezú v malom aute.

Nastupovanie dozadu vyžaduje istú dávku flexibility, po usadnutí je obmedzujúcim faktorom hlavne miesto na hlavu, pohodlne sa tu povozia iba postavy s výškou do zhruba 175 cm, ostatní sa budú musieť v sedadle zosunúť, aby si neudierali hlavu o strop. Našťastie aspoň na nohy je miesta celkom dosť, hlave za spolujazdcom, ak sa posunie dopredu, kde bude mať stále dosť priestoru na kolená. 285 litrov batožinového priestoru nie je veľa, ako rodinné auto ale DS3 nebude používať asi nikto. Na nákupy a výlety pre dvojicu postačí, na náklad možno využiť aj priestor na zadných sedadlách, alebo ich jednoducho sklopiť, čím vznikne z operadiel šikmá plocha s vysokým schodom.
Citroën DS3 1.6 VTi 03
Nastupovanie a priestor na zadných sedadlách predurčujú DS3 primárne pre dvojicu.

Priestor pre posádku je vyhotovený kvalitne a z hodnotných plastov, za účelom zvýšenia pocitu exkluzivity tu výrobca použil nie príliš praktické lesklé plasty, ktoré nechávajú vyniknúť prach a odtlačky prstov. Ani v interiéri nechýbajú možnosti individualizácie pomocou výberu farby prístrojovej dosky, hlavice radiacej páky alebo koberčekov. Športový dojem umocňujú hliníkové pedále a volant so splošteným vencom, pri aute s troma otáčkami medzi dorazmi však takéto tvarovanie veľký význam nemá. Volant má dobre zvolenú hrúbku venca, uprostred tróni logo DS, takže vnútri ani nepoznať, že sedíte v Citroëne. Za ramenami volantu sa skrývajú dva satelity – ľavý ovláda tempomat a obmedzovač, druhý audiosústavu. Zakryté sú však doslova a vodič na ne nevidí, a tak sa nám často stávalo, že sme si namiesto tempomatu zapli obmedzovač, alebo namiesto ďalšej sklady sme sa v prehrávaní vrátili k tej predchádzajúcej. Asi len otázka zvyku, ale určite sa to dalo vyriešiť lepšie. Prístrojová kaplnka pred očami vodiča je krytá veľkou clonou, ktorá zaručuje vynikajúcu čitateľnosť aj za ostrého slnka. Na prístrojovom paneli sú tri tubusy – jeden pre rýchlomer a ukazovateľ teploty, druhý pre otáčkomer a tretí pre displej s digitálnym ukazovateľom hladiny paliva, indikátorom radenia a počítadlom prejdených kilometrov a dojazdu.
Citroën DS3 1.6 VTi 04
Budíky v tubusoch s chrómovým lemovaním vyzerajú dobre a sú prehľadné.

Vedľa prístrojovej kaplnky je zvláštne tlačidlo, ktoré v aute inej značky len tak nenájdeme. Jeho stlačením sa do auta uvoľní príjemná vôňa, integrovaný osviežovač vzduchu je naozaj vtipným a originálnym prvkom. Pod výduchmi vetrania na stredovej konzole nájdeme displej zobrazujúci informácie z rádia a palubného počítača, klimatizácia pod ním má vlastný displej aj ovládače v tvare kruhu. Rádio je umiestnené ešte nižšie, čo sa nám zdá už príliš, hlavne kvôli malým tlačidlám je pri manipulácii s ním nutné sklopiť oči od cesty ďaleko a na dlhšiu dobu. Nasledujú dve odkladacie poličky a radiaca páka lemovaná matným chrómovým dekorom. Odkladacie priestory vo dverách podržia aj fľašu, pred spolujazdcom je priam gigantická schránka s objemom 13 litrov. Do lakťovej opierky nemožno odložiť nič, navyše nie je jej poloha vhodná na časté radenie a prekáža aj pri manipulácii s ručnou brzdou, našťastie sa dá vyklopiť do hora.
Citroën DS3 1.6 VTi 05
Interiér je príjemný a zachováva si praktickosť rodinného Citroënu C3.

Pod kapotou nám ticho ševelil atmosférický štvorvalec s objemom 1,6 litra. Športové výkony ladiace so športovým dizajnom a interiérom neposkytne, no plne postačuje na svižnú jazdu. Za normálnych okolností je veľmi kultivovaný a vo vyšších otáčkach vie pekne zarevať. Netreba ho však vytáčať, po rovine sa dá jazdiť aj pri 1500 otáčkach, čo znamená pohyb po obci na päťke. Plynulý a citeľný záťah sa dostaví už pri 2000 otáčkach, krátko na to indikátor ekonomickej jazdy pýta vyšší stupeň. Ak ho neposlúchneme, sila narastá až do 6000 otáčok, kedy sa ukáže plný výkon 120 koní, maximálny krútiaci moment 160 Nm je k dispozícii pri 4200 otáčkach za minútu. Ľahké auto dokáže byť s týmto motorom celkom živé, a ak nezachádzame k vysokým otáčkam často, odmení sa vynikajúcou spotrebou. Mimo mesta osciluje medzi piatimi pri bežnom štýle a šiestimi litrami pri častejšom predbiehaní alebo v kopcoch. V meste sme jazdili za sedem, podľa premávky sa môže priblížiť až k osmičke, ako udáva výrobca. Prekvapením zostala celková spotreba testu, ktorá skončila na skvelých 5,3 l/100 km s tým, že len minimálnu časť sme išli po diaľnici, kde sa pri 130 km/h točí motor až privysokým tempom takmer 4000 otáčok za minútu a spotreba poskočí na 7,3 litrov na stovku.
Citroën DS3 1.6 VTi 06
Motor 1.6 MPi patrí k aktuálne najlepším agregátom bez turba v malých autách.

Oproti "cé trojke" má DS3 športovejší nielen vzhľad, ale aj naladenie podvozku. Ten je samozrejme tvrdší, no stále si dobre poradil s tlmením nerovností a z posádky nejde vytriasť dušu, čomu určite vďačí aj pneumatikám s rozmerom 195/55 R16. Na priečnych nerovnostiach si niekedy poskočil trochu viac, na druhej strane sa aspoň v zákrutách nenakláňa a nestráca istotu. Najhorším elementom je tu radenie päťstupňovej prevodovky. Dráhy sú síce krátke, no ako keby kostrbaté. Pri radení kladie páka odpor, ktorý treba prekonávať, čo je zase sprevádzané hlukom od prevodovky. Riadenie je strmé a citlivé, síce s minimálnou spätnou väzbou, no aspoň s príjemne nastavenou tuhosťou posilňovača. Brzdy sú bez výhrad – účinné a dobre dávkovateľné.
Citroën DS3 1.6 VTi 07
Päťstupňová prevodovka je najslabším článkom auta, výkonnejšie verzie majú 6 stupňov.

Citroën DS3 je auto, ktoré robí radosť nielen na pohľad, ale aj pri jazde. Uspokojí individualistov, ktorí sa chcú voziť na niečom, čo sa v okolí často nevidí, čo ich odlíši od šedého davu. Musia síce obetovať trochu priestoru a praktickosti, nie však natoľko, aby auto nedokázalo plniť každodenné povinnosti. S DS3 tak Citroën vstúpil do segmentu štýlových hatchbackov, kde sú jeho najsilnejšími zbraňami nielen charizmatický dizajn, ale aj cena a výbava.

Motor
: VTi 120
Typ motora
: Zážihový, elektronické viacbodové vstrekovanie, 16 ventilov
Objem valcov
: 1598 cm3
Max. výkon
: 88 kW (120 k) / 6 000 ot./min.
Max. krútiaci moment
: 160 Nm / 4 200 ot./min.
Max. rýchlosť
: 190 km/h
Zrýchlenie
: 0 - 100 km/h 8,9 s
Palivo
: Benzín
Pohon
: Predné kolesá
Prevodovka
: 5-stupňová manuálna
Dĺžka
: 3 948 mm
Šírka
: 1 715 mm
Výška
: 1 458 mm
Rázvor náprav
: 2 464 mm
Prevádzková hmotnosť
: 1 075 kg
Maximálna hmotnosť
: 1 554 kg
Objem batožinového priestoru
: 285 l
Spotreba mesto
: 7,9 l/100km
Spotreba mimo mest
: 4,8 l/100km
Spotreba kombinovaná
: 5,9 l/100km
Spotreba – priemer testu
: 5,3 l/100km
Objem palivovej nádrže
: 50 l


 

22 obrázkov / Citroën DS3 je auto, ktoré robí radosť nielen na pohľad, ale aj pri jazde.
Citroën DS3 1.6 VTi
Citroën DS3 1.6 VTi
Citroën DS3 1.6 VTi
Citroën DS3 1.6 VTi
Citroën DS3 1.6 VTi
Citroën DS3 1.6 VTi
Hodnotenie: 8 / 10

Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 7 rokmi
Zákon o krátkodobom nájme bytu má rozvíjať a riešiť súkromné nájomné bývanie pri zachovaní chráneného nájomného bývania a sociálneho nájomného bývania podporovaného štátom.
pred 8 rokmi
Jej štvrtá štúdiovka ponesie názov Bangerz a ako hostia by sa na nej mali objaviť Britney Spears, Ludacris, Big Sean a Future.
pred 3 rokmi
Charakter odpočinku je pre mnohých ľudí rôzny.
pred 9 rokmi
Vojnový zločinec László Csatáry už nie je v Maďarsku v domácom väzení.
pred 8 rokmi
Výstava The Human Body Exhibition predstavuje podľa katolíckej cirkvi hrubé zneváženie, hanobenie mŕtvych ľudských tiel
pred 8 rokmi
Kompilácia nahrávok speváčky Jiřiny Urbanovej, ktoré sa dochovali vo vydavateľstve Supraphon od roku 1984 do roku 1987, pričom nechýba jej najväčší hit Nebudeš sám.
pred 9 rokmi
Sučka Yoda vážiaca 0,8 kilogramu mala ťažký život, kým ju pohodenú za domom nenašla Terry Schumacher.
pred 8 rokmi
Slovenské národné divadlo prichádza so špeciálnou programovou skladačkou pre deti a mládež, verí, že aj týmto sa mu podarí vybudovať vzťah mladej generácie ku kvalitnej kultúre.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT