Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 02. decembra 2020, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Volvo V60 Plug-in Hybrid

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 25.02.2011

Neoficiálne predstavenie hotového modelu, ktorý príde v roku 2012...
Volvo V60 Plug-in Hybrid
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

V januári 2007 sa začalo priemyselné partnerstvo spoločností Volvo Cars a Vattenfall, ktorého cieľom je testovať a vyvíjať technológie nabíjania. Táto cezhraničná iniciatíva vyústila do založenia spoločne vlastnenej spoločnosti – V2 Plug-in-Hybrid Vehicle Partnership. Elektrický hybrid bude uvedený na trh v roku 2012.

Polovica emisií CO2, maximálne potešenie z jazdy

Vývojové práce sú financované spoločne. Projekt je momentálne na prahu uvedenia prvého vznetového elektrického hybridného automobilu na trh. Je to atraktívny automobil, ktorý poskytuje vodičovi tie najlepšie vlastnosti elektrického automobilu a zároveň aj vozidla poháňaného vznetovým motorom: veľmi nízku spotrebu pohonnej látky a emisie CO2, v kombinácii s dlhým dojazdom a vysokým výkonom.

Volvo V60 Plug-in Hybrid – automobil takmer vo výrobnej fáze a produkujúci emisie oxidu uhličitého do 50 g/km.

„Jednou z dôležitých stránok projektu bolo zachovať vynikajúci pôžitok z jazdy, aký ponúka Volvo V60, vysokú úroveň bezpečnosti a prvotriedne pohodlie. Zároveň sa dosiahne priemerné zníženie emisií CO2 a spotreby pohonnej látky na polovicu v porovnaní s tým, čo je dnes dostupné na trhu,“ hovorí Stefan Jacoby, a dodáva:

„Robíme obrovský krok vpred smerom k našej vízii „DRIVe Towards Zero”, alebo inak povedané, k honu za nulovými emisiami. V skutočnosti, ak V60 Plug-in Hybrid ide výlučne na elektrickú energiu a dobíja sa z obnoviteľných zdrojov energie, tak sa nám už podarilo dosiahnuť tento cieľ.“

Nižšie výdavky na pohonnú látku

Čisto na elektrický pohon má V60 Plug-in Hybrid dojazd až 50 kilometrov. Celkový operačný dojazd vozidla je až 1 200 km. Emisie oxidu uhličitého budú v priemere 49 gramov na kilometer (kombinovaná jazda podľa pravidiel EÚ) a spotreba pohonnej látky bude 1,9 litra na 100 km.

Z dôvodu nákladov na batériu vyjde kúpa elektrického hybridu drahšie v porovnaní s Volvom V60 s tradičným spaľovacím motorom. Na druhej strane budú výdavky na pohonnú látku tretinové v porovnaní s tradičným spaľovacím motorom. Výdavky spojené s prevádzkou na elektrickú energiu vo Švédsku boli vypočítané na približne 2,50 švédskej koruny na 10 km. Presná výška sa bude líšiť v závislosti od konkrétneho trhu.

Na dobíjanie elektrického hybridu sa môže použiť bežná elektrická zásuvka v domácnostiach, prípadne sa vozidlo môže nabíjať na inom mieste počas parkovania. Doba nabíjania je približne päť hodín, ak sa automobil nabíja doma.

Elektrická energia ponúka niekoľko výhod

Elektrifikácia odvetvia dopravy je dôležitý krok v boji s klimatickými zmenami. Elektrina je veľmi výhodné palivo: elektromotor je takmer štyrikrát účinnejší než bežný spaľovací motor. To znamená, že elektricky poháňané auto spotrebuje menej energie, a teda produkuje nižšie emisie, a to aj keď je nabíjané z rôznych zdrojov elektrickej energie, medzi ktoré patria aj fosílne palivá. Výroba elektrickej energie v Európe má emisný strop. To znamená, že aj keby všetky vozidlá boli prevádzkované na elektrickú energiu, samotná výroba elektrickej energie nesmie produkovať viac oxidu uhličitého. Tento emisný strop sa bude postupne znižovať v priebehu času. Elektrina je vynikajúci zdroj energie. Nehrozí riziko, že by sa minula, a dá sa vyrábať prakticky bez emisií CO2. Napríklad, spoločnosť Vattenfall pracuje na znížení vlastných emisií na polovicu do roku 2030 a dosiahnutí klimaticky neutrálneho stavu do roku 2050.

Emisie produkované miliónmi výfukov sa prenášajú na malý počet výrobných zariadení, ktoré sa ľahšie regulujú, a ktoré budú fungovať na princípe európskeho obchodovania s emisnými kvótami, ktorý sa v súčasnosti nevzťahuje na odvetvie dopravy. Elektrické vozidlá spotrebujú relatívne málo elektrickej energie a zvýšenie spotreby bude viac než pokryté ambicióznymi plánmi rozširovania obnoviteľných zdrojov energie v celej Európe. Napríklad, jediná veterná elektráreň vyrobí dostatok obnoviteľnej energie na poháňanie 1 000 elektromobilov. Spoločnosť Vattenfall ponúkne kupujúcim elektrického hybridu zmluvu na dodávku elektriny z obnoviteľných zdrojov.

Rýchla expanzia výroby elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov

Výroba elektrickej energie prechádza rýchlou expanziou. Veterná energia sa komerčne zavádza vo veľkom meradle a naďalej sa rozširuje, biopalivá nahradia fosílne palivá v širšom rozsahu, energia z vodných vĺn by mala vstúpiť do komerčnej prevádzky do desiatich rokov a v súčasnosti sa vyvíjajú nové technológie na odstraňovanie emisií CO2 z uhoľných elektrární.

V spoločnosti Volvo Cars napredujú práce na automobile V60 Plug-in Hybrid súbežne s vývojom vozidla Volvo C30 Electric, ktoré funguje čisto na elektrickú energiu.

Tretím pilierom stratégie elektrifikácie implementovanej spoločnosťou Volvo Cars je podpora nadchádzajúcej generácie motorov s hybridnou technológiou.
 
Volvo V60 Plug in Hybrid 01
Volvo V60 Plug in Hybrid 02
Volvo V60 Plug in Hybrid 03
Volvo V60 Plug in Hybrid 04
Volvo V60 Plug in Hybrid 05
Volvo V60 Plug in Hybrid 06
Volvo V60 Plug in Hybrid 07
Volvo V60 Plug in Hybrid 08
Volvo V60 Plug in Hybrid 09
Volvo V60 Plug in Hybrid 10
Volvo V60 Plug in Hybrid 11
Volvo V60 Plug in Hybrid 12
Volvo V60 Plug in Hybrid 13
Volvo V60 Plug in Hybrid 14
Volvo V60 Plug in Hybrid 15
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Koncert Nocadeň 1. mája v Štátnom divadle v Košiciach sa blíži.
pred 8 rokmi
Biskupi pozývajú veriacich, aby prijali rozhodnutie pápeža.
pred 6 rokmi
Ebola si v západnej Afrike už vyžiadala viac ako 1000 obetí
pred 7 rokmi
Už od jari nosia zákazníci Orangeu na predajné miesta staré mobily, ktoré pomáhajú rôznym združeniam
pred 8 rokmi
Polícia najskôr začala v prípade trestné stíhanie pre ublíženie na zdraví, neskôr ho prekvalifikovali na zabitie a následne na vraždu.
pred 8 rokmi
Františkovu modlitbu Anjel Pána si prišli vypočuť aj jeho krajania, ktorí mu mávali argentínskymi vlajkami. Celkovo ju na Námestí svätého Petra sledovalo naživo asi 150-tisíc ľudí
pred 8 rokmi
Výťažok z podujatia Royal Film Performance, ktoré sa uskutoční 12. decembra v Londýne, poputuje na konto charitatívnej organizácie Cinema and Television Benevolent Fund.
pred 9 rokmi
Modelky v Izreali sa musia pred fotením preukázať lekárskym potvrdením, že nie sú podvyživené

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT