Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 21. apríla 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

SEAT IBX

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 03.03.2011

...mladý, dynamický a praktický crossover
SEAT IBX
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

SEAT pokračuje vo vývoji nového dizajnérskeho DNA. Koncept mestského SUV IBX kombinuje silný charakter a športový dizajn španielskej značky so sebavedomým vzhľadom a výraznými proporciami. SEAT IBX sa tiež pýši veľkou využiteľnosťou a všestrannosťou. Dôraz na maximálne šetrné využívanie prírodných zdrojov je zároveň významným príspevkom k realizácii trvalo udržateľnej mobility. Jeho pohon pochádza z moderného hybridného pohonu, ktorý kombinuje elektrický pohon s nulovými emisiami pre jazdu v meste so spaľovacím motorom vhodným na dlhé cesty.

Pri položení základov inovácií a ďalšieho budovania dizajnérskeho jazyka SEAT sa minuloročný koncept elektrického športového coupé IBE stretol s obrovským ohlasom a pozitívnou spätnou väzbou. IBX teraz ukazuje evolučný vývoj tohto nového genetického kódu dizajnu SEAT aplikovaného na celkom iné vozidlo, na crossover spájajúci SUV so športovým coupé.

Športová alternatíva v segmente SUV

S dĺžkou 4,26 metra rozširuje IBX európsku ponuku extrémne úspešných kompaktných SUV s dynamickou a unikátnou alternatívou dizajnu. Vďaka kombinácii kompaktných rozmerov a rozmanitej využiteľnosti je koncept IBX perfektnou voľbou pre aktívny životný štýl v mestských oblastiach.

Obnova španielskej značky

„S IBX opäť demonštrujeme ako intenzívne pracujeme na obnove značky SEAT a s akým odhodlaním vyvíjame jej budúcnosť“ hovorí James Muir, prezident spoločnosti SEAT, S.A. „IBX reprezentuje perfektne hodnoty značky SEAT – so svojím jedinečným dizajnom, mladistvou energiou a vynikajúcimi ekologickými parametrami, ktoré pramenia z dômyselnej koncepcie hybridného pohonu. Aj keď rozhodnutie ešte nebolo prijaté, vieme si určite predstaviť IBX ako budúce rozšírenie nášho produktové portfólia.“

Precízny dizajn a športová elegancia

Po koncepte IBE ponúka IBX ďalšie sľubné nahliadnutie na pokračujúci vývoj dizajnu značky SEAT. Čisté tvary, precízne línie a presne definované plochy konceptu IBX sú vyjadrením charakteristického štylistického poňatia, ktorého modernosť udržuje a posilňuje identitu značky SEAT.

Dokonalý prechod od SUV k športovému coupé

IBX je prvá evolúcia novej dizajnovej línie značky SEAT a demonštruje ako skvelo tento dizajnérsky jazyk pôsobí v kombinácií s celkom odlišným druhom karosérie a výrazne väčšími rozmermi. Proporciami patrí IBX do kategórie SUV, ale vzhľadom sa hlási ku športovým coupé. Ťažko by sme si mohli predstaviť ešte presnejšie vyjadrenie slova „crossover“.

Genofond novej generácie

„IBX bol vytvorený z genofondu novej generácie našich vozidiel. Táto DNA dizajnu výrazne ovplyvní všetky naše modely“ hovorí šéfdizajnér značky Luc Donckerwolke. „S týmto mestským SUV naviac dokazujeme, že na základe nášho dizajnu, športového rodokmeňa a mladistvého charakteru môžeme vytvoriť koncept vozidla, ktorý je medzi SUV jedinečný.“

Kompaktný formát so statnými proporciami

Pri dĺžke 4,26 metra je SEAT IBX relatívne kompaktný. Avšak jeho šírka 1,80 metra a výška 1,62 metra vytvárajú statné proporcie. A hoci je IBX celkom univerzálne a disponuje úžitkovou hodnotou vozidiel kategórie SUV, predstavujú dvoje bočné dvere, pretiahnutá línia strechy a osobito tvarované zadné strešné stĺpiky dokonalé spojenie SUV a klasického športového coupé.

Prenikavý pohľad LED svetlometov

Predná časť konceptu SEAT IBX je definovaná sofistikovanými a nezameniteľnými svetlometmi s LED diódami. Charakteristický šípový dizajn celej prednej časti sa prejavuje motívmi v tvare písmena V, ktoré sa opakujú pri svetlometoch, maske chladiča a kapoty motora. Jasne zvýraznené línie oblúkov okolo podbehov kolies pripomínajú ohnutý napnutý sval. Rovnako výrazné sú nízko umiestnené otvory pre prívod vzduchu s integrovanými hmlovými svetlometmi, ktoré zvýrazňujú dojem šírky a sily.

Zreteľná precíznosť na bokoch

Bočný profil konceptu IBX zdôrazňuje jeho mocnú „postavu“. Jasne definované ramená, trojrozmerné tvarované boky a ostro definované plochy podtrhujú dynamický vzhľad spoločne s veľkými kolesami v aerodynamickom dizajne s piatimi dvojitými lúčmi. Pre značku SEAT sú typické dve dynamické krivky, ktoré idú od podbehu predného kolesa cez dvere až k podbehu zadného kolesa. Dĺžku pretiahnutej strechy ešte viac zdôrazňuje zadný spojler a nízky pás bočných okien zakončený osobitými lichobežníkovými strešnými stĺpikmi, ktoré vytvárajú dojem mimoriadnej robustnosti. Ostro vyrezané vonkajšie spätné zrkadlo je umiestnené na dverách ako pri športových vozidlách. Prenikavá precíznosť je evidentná taktiež na štíhlych vstavaných kľučkách dverí.

Šípový dizajn zadných svetlometov s technológiou light-guide

Zadná časť preberá charakteristický tvar prednej časti a nanovo ho interpretuje. Motív šípu sa opakuje pri zadných svetlometoch vybavených LED technológiu a technológiou light-guide a tiež na zadnom okne so spodnou hranou v tvare písmena V. Naznačený difúzor pod povrchom nárazníku čerpá inšpiráciu od otvorov vzduchu na prednej časti.

Dokonalý dizajn nepotrebuje výzdobu

Pri dokonalom dizajne sú ozdoby prebytočné a IBX je toho výborným príkladom. Každá línia dáva tvarom a plochám potrebnú štruktúru a každý sval vystupujúci na povrch zvýrazňuje športový charakter vozidla. Dôsledná redukcia tvarov a precízne prevedenie každého detailu patria k nemenným rysom filozofie dizajnu značku SEAT a v budúcnosti to bude platiť v ešte väčšej miere.

Koncepcia flexibilnej a zodpovednej mobility

Moderný životný štýl mladých ľudí ponúka nekonečné možnosti pre prácu, voľný čas, pre priateľov a rodinu. Automobil musí byť preto ako univerzálny partner poskytujúci mobilitu. IBX má pre tento účel dokonalý formát. Môže sa pochváliť veľkým vnútorným priestorom a variabilitou, ktorá uspokojí všetky požiadavky na praktické využitie a zároveň zostáva dostatočne obratný a kompaktný, aby vyhovel nárokom kladeným na vozidlo používane na mestských komunikáciách, kde vodič ocení výšku 1,62 metra a primerane vysokú polohu sedadla. Najmä v hustej mestskej premávke je obrovskou výhodou ničím nerušený výhľad z auta, ktorý zlepšuje bezpečnosť a vytvára príjemné prostredie pre pokojné riadenie.

Nulové emisie v meste a veľký dojazd za jeho hranicami

Koncepcia pohonu je dokonale prispôsobená požiadavkám na mobilitu v mestských oblastiach a zároveň spĺňa očakávania z hľadiska slobody individuálneho pohybu. IBX zvládne vďaka dojazdu 45 kilometrov v elektrickom režime väčšinu každodenných ciest s nulovými lokálnymi emisiami. V zálohe má spaľovací motor s veľkým dojazdom, aby bola za všetkých okolností zaručená osobná sloboda prameniaca s neobmedzenej mobility užívateľa.

Možnými kandidátmi na pozíciu spaľovacieho motora sú najmodernejšie vznetové a zážihové motory TDI a TSI s priamym vstrekovaním zo súčasnej ponuky značky SEAT. IBX je samozrejme vybavený všetkými technológiami pre zvyšovanie hospodárnosti z programu ECOMOTIVE. V základnej konfigurácií má IBX pohon predných kolies, ale pre väčšie nároky na mobilitu by mohol byť do ponuky zaradený aj moderný systém pohonu všetkých kolies.
SEAT IBx 01
SEAT IBx 02
SEAT IBx 03
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Pri porovnaní platov mužov a žien na rovnakých pozíciách je rozdiel medzi ich zárobkami 7 %.
pred 6 rokmi
Pre tých, čo pri knihách radi relaxujú, alebo sa radšej vzdelávajú, máme dobrú správu. Vynikajúce knižky pre deti a dospelých na knizny.sk.
pred 10 rokmi
Celkom prvý kompletný a definitívny album najväčších hitov skupiny vychádza pod hlavičkou Warner Bros. Records už 15. novembra.
pred 9 rokmi
Farmár Terry Vance Garner z amerického Oregonu podľa vyšetrovateľov zrejme spadol do výbehu, kde sa do neho zvieratá pustili.
pred 5 rokmi
Dokument Amy, ktorý bol premietaný v kinách po celej Európe, bol verejnosťou prijatý veľmi pozitívne a čoskoro vyjde aj na DVD a Blu-ray.
pred 10 rokmi
Britský hudobník Rick Wakeman, známy predovšetkým z pôsobenia v kapele Yes, odohrá pri príležitosti 200. výročia narodenia Franza Liszta dva koncerty na Slovensku.
pred 6 rokmi
Spoločným koncertom dokážu, že klavír rúca bariéry!
pred 9 rokmi
Po ročnej prestávke sa do Bratislavy vráti londýnske trio Belleruche, ktoré sa medzičasom stalo jedným z najobletovanejších súborov na britskej nezávislej scéne.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT