Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 18. júla 2019, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Nový Jeep Grand Cherokee

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: neuvedený, pridané: 10.03.2011

Výkonnejší a úspornejší...
Nový Jeep Grand Cherokee
Zdroj obrázku: TS Server.sk
 

Nový 3,0-litrový vznetový turbo motor, ktorý bol vyrobený spoločnosťou VM Motori a vyvinutý v spolupráci firiem Fiat Powertrain a spoločnosť Fiat S.p.a., dosahuje maximálny výkon 177 kW (241 koní podľa normy DIN) pri 4 000 ot/min a krútiaci moment 550 Nm pri 1 800 – 2 800 ot/min. Znamená to zvýšenie výkonu o 10 percent a krútiaceho momentu o 8 percent v porovnaní s motorom, ktorý nahrádza.

Aj napriek vyššiemu výkonu má nový 3,0-litrový turbodiesel spotrebu paliva 8,3 l na 100 km v kombinovanej prevádzke, čo predstavuje zlepšenie o 19 percent oproti predchádzajúcemu vznetovému motoru.

Emisie CO2 (kombinovaná prevádzka) sú tiež nižšie o 20 percent a teraz dosahujú hodnotu 218 g/km. Vznetový turbo motor V6 je vybavený vstrekovačmi novej generácie pracujúcimi s tlakom 1 800 barov a používajúcimi novú technológiu MultiJet II, ktorá bola skonštruovaná a patentovaná spoločnosťou Fiat Powertrain. Vstrekovače sa prvýkrát dostali na trh v roku 2009 v 1,3-litrovom vznetovom motore vozidiel Punto Evo.

Jeep Grand Cherokee 2011 01
Jeep Grand Cherokee 2011 02
Jeep Grand Cherokee 2011 03

Konštrukcia bloku motora

Nový 3,0-litrový turbodiesel má blok valcov s rozovretím 60 stupňov a vyrobený zo šedej zliatiny, hliníkové hlavy valcov a dvojdielnu hliníkovú olejovú vaňu. Vŕtanie má veľkosť 83 mm a zdvih 92 mm. Celkový objem je 2 987 cm3. Vzdialenosť vŕtaní je 96 mm.

Motor je kompaktný a ľahký a jeho celkové rozmery sú: dĺžka 695 mm, šírka 729 mm a výška 697,5 mm. Hmotnosť kompletného nového motora je 230 kg. Blok motora zahŕňa architektúrou kľukovej skrine s vystuženou konštrukciu a delenou spodnou časťou, ktorá vytvára pevnú a nepoddajnú nosnú oporu kľukového hriadeľa. Vďaka tomu sa podarilo znížiť celkovú hlučnosť spodnej časti motora a dosiahnuť značné zlepšenie z hľadiska celkovej hlučnosti, tvorby vibrácií a rovnomernosti chodu.

Na zvýšenie konštrukčnej tuhosti bloku motora je použitá dvojdielna hliníková olejová vaňa zvyšujúca pevnosť a prispievajúca k tichému chodu motora. Spodná časť vane je spevnená pre jazdu v teréne. Objem olejovej náplne motora je 7,7 l.

Hlavy valcov sú vyrobené z hliníka a majú reťazou poháňané dva vačkové hriadele na hlavu so štyrmi ventilmi na valec. Sacie ventily majú priemer 28 mm a výfukové 24,5 mm. Objem spaľovacieho priestoru je 24,68 cm3. Kľukový hriadeľ z kovanej ocele je uložený na štyroch hlavných ložiskách so šálkami tvoriacimi jeden celok so spodnou časťou bloku motora, pri čom každá šálka je ku bloku motora pripevňovaná štyrmi skrutkami. Externe vyvážený kľukový hriadeľ má dĺžku 442,2 mm a znižuje celkovú stavebnú dĺžku motora. Ojnice s celkovou dĺžkou 162,9 mm sú vyrobené z liatiny.

Ľahké, z hliníka odliate piesty, sú upravené pre zníženie trenia. Kompresný pomer nového vznetového motora je znížený z 18,1:1 na hodnotu 16,5:1 čo prispieva k čistejšiemu spaľovaniu a umožňuje dosahovať vyšší výkon.

Všetky hlavné ložiská sú vyrobené bez použitia olova pre zníženie vplyvu na životné prostredie pri výrobe a neskôr i pri recyklácii motora.

Jeep Grand Cherokee 2011 04
Jeep Grand Cherokee 2011 05
Jeep Grand Cherokee 2011 06

Výkonové komponenty motora

Súčasťou sacieho potrubia je zariadenie na tvorbu vírenia pre optimalizáciu spaľovania. Toto zariadenie sa nachádza medzi sacím potrubím a spaľovacím priestorom a účinne reguluje vírenie pre zabezpečenie ideálnej zmesi vzduchu a pohonnej látky pri všetkých otáčkach motora.

Precízne dávkovanie paliva zabezpečuje systém vstrekovania paliva common rail dosahujúci tlak 1 800 barov. Vďaka novej technológii MultiJet II, využívajúcej špeciálne vyvážený elektromagnetický ventil, nové vstrekovače sú schopné dávkovať až osem dávok na cyklus s možnosťou riadiť dve hlavné dávky v rámci jedného cyklu (IRS – Injection Rate Shaping). Toto riešenie prispieva k zníženiu spotreby pohonnej látky a emisií znečisťujúcich látok približne o 2 percentá v porovnaní s bežným vstrekovaním a zaisťuje výrazné zníženie hladiny hluku.

Nový 3,0-litrový vznetový motor používa jedno turbodúchadlo Garrett VGT 2056 s variabilnou geometriou lopatiek. Kompaktné a ľahké turbodúchadlo, dosahuje rýchlu odozvu. Do systému je zaradený medzichladič stlačeného vzduchu typu vzduch-vzduch.

Spotreba paliva a emisie

Motor je prispôsobený pre motorovú naftu s veľmi nízkym obsahom síry EN590.

Jeep Grand Cherokee s 3,0-litrovým vznetovým turbo motorom má spotrebu paliva 10,3 l/100 km v meste a 7,2 l/100 km mimo mesta. Spotreba v kombinovanej prevádzke je 8,3 l/100 km.

Motor má liatinové výfukové potrubie. K ďalším zariadeniam na reguláciu emisií patrí oxidačný katalyzátor pre vznetové motory a štandardný filter pevných častíc. Splnenie požiadaviek emisnej normy Euro 5 sa dosahuje pomocou systému recirkulácie výfukových plynov (EGR) s ventilom EGR ovládaným elektromotorom a výkonným chladičom EGR s obtokovým ventilom.

Jeep Grand Cherokee 2011 07
Jeep Grand Cherokee 2011 08
Jeep Grand Cherokee 2011 09

Ponuka verzií

Jeep Grand Cherokee sa bude predávať vo výbave Laredo a Limited popri verzii Overland. Úrovne výbavy Laredo a Limited budú k dispozícii s 3,6-litrovým motorom Pentastar V6 a novým 3,0-litrovým vznetovým turbo motorom, zatiaľ čo Overland bude k dispozícii s celou ponukou motorov.

Na európskych trhoch sa 3,0-litrový vznetový turbo motor novej generácie vozidiel Jeep Grand Cherokee bude ponúkať aj vo verzii s nižším výkonom 140 kW (190 koní podľa normy DIN) pri 4 000 ot/min a krútiacim momentom 440 Nm v pásme 1 600 – 2 800 ot/min Vznetový turbo motor s nižším výkonom bude štandardnou výbavou modelov Laredo (doplnok pre verziu Limited). Vďaka tomu bude môcť Grand Cherokee uspokojiť potreby širšieho potenciálneho trhu v Európe.

Nový vznetový motor bude k dispozícii v autosalónoch Jeep do konca prvého polroka tohto roka a pripojí sa k dvom zážihovým motorom a spoločne uzatvoria ponuku pohonných sústav.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 9 rokmi
Športový duch drieme v každom z nás avšak nie každému sa chce cvičiť.
pred 4 rokmi
Mnohí si mysleli, že táto baba má hudobný zenit už za sebou. A všetkým, čo nad ňou mávli rukou, vytrela Anastacia kocúra.
pred 5 rokmi
Deväťdesiat percent pacientov spánkového laboratória Univerzitnej nemocnice Bratislava trápi chrápanie a spánkové apnoe.
pred 11 rokmi
Ďalší dynamický thriller s nečakaným začiatkom, prostriedkom i koncom.
pred 8 rokmi
Fanúšikovia Zuzany Smatanovej sa konečne dočkali! Charizmatická speváčka vydala nový album Dvere. Horúcu novinku avizoval pred dvoma týždňami singel s rovnakým názvom.
pred 6 rokmi
Zvyk ponechať čisté čižmičky v oknách sa traduje z legendy, ako Mikuláš nechával darčeky v oknách chudobných ľudí
pred 8 rokmi
"Tento album je nový úvod ku mne samotnej," hovorí Jennifer Hudson. "Je to ako cesta, znovuobjavovania seba samej a poznávania sa od začiatku."
pred 7 rokmi
Slovensko by podľa predsedu SaS Richarda Sulíka nemalo vstúpiť do trvalého eurovalu, rovnako by nemalo súhlasiť s platbami z dočasného eurovalu a malo by začať výrazne šetriť.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT