Server.sk Auto Fit Kino Music Tech Zľava Môj Bazár Job Reality Fórum Súťaž Foto Počasie PR správy

Dnes je 28. februára 2021, meniny má a zajtra
Aktuálny čas:

Čo patrí do povinnej výbavy auta?

Zdroj: TS Server.sk, redaktor: Sandy, pridané: 20.10.2017

Či vyrážate na cesty každé ráno alebo ste len sviatočný vodič a svojho tátoša prevetráte iba v piatky a sviatky, bez povinnej výbavy jazdiť nesmiete.
Čo patrí do povinnej výbavy auta?
Zdroj obrázku: Pixabay
 

Viete však, čo všetko musíte so sebou voziť, aby vás policajti nenachytali na hruškách a vyhli ste sa akejkoľvek pokute?
 
Povinná výbava auta musí byť vo vašom aute vždy, neexistujú výhovorky ani výnimočné situácie. Pri dopravnej kontrole môžu policajti žiadať vašu lekárničku, reflexnú vestu alebo výstražný trojuholník. A pokutu až do výšky 60 eur vám naparia v prípade, že sa stane dopravná nehoda a vy nemáte so sebou tlačivo Záznam o dopravnej nehode,, ktorý je rovnako neoddeliteľnou súčasťou každej výbavy do auta.
 

Lekárnička


Ako sa delia lekárničky a čo je ich súčasťou vysvetľuje podrobne Vyhláška Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Všeobecne platí, že obsah lekárničiek je určený na ošetrovanie drobných rán a odrenín, popálenín a krvácania, ošetrenie zlomenín a poranenia kĺbov alebo na ochranu pred šírením nákazy pri ošetrení a resuscitácii. Autobusy musia mať lekárničky dve.

Lekárnička okrem zdravotníckych pomôcok obsahuje aj kartu prvej pomoci so základnými inštrukciami poskytovania prvej pomoci a telefónnymi číslami na integrovaný záchranný systém 112, políciu, záchranárov a hasičov. Vedeli ste, že v Rakúsku musia mať lekárničku aj motorkári?

Najdôležitejšie je zapamätať si, že vaša autolekárnička nesmie byť po dátume spotreby .
Preto, keď budete sadať do auta, najprv vytiahnite lekárničku a pre istotu si pozrite dátum jej exspirácie. Za autolekárničku po dátume spotreby vám pri cestnej kontrole hrozí pokuta vo výške 50 eur. Ak je vaša autolekárnička po dátume spotreby, vaše auto neprejde ani technickou kontrolou.
 

Výstražný trojuholník


Povinnosťou každého vodiča je mať v aute aj výstražný trojuholník. Jeho použitím upozorníte ostatných vodičov na blížiacu sa prekážku či nebezpečenstvo. Využijete ho na označenie miesta nehody, v prípade výmeny kolesa alebo inej nečakanej situácie.

To, v akej vzdialenosti od miesta nehody či prekážky musí byť trojuholník umiestnený, určuje Zákon 8/2009 o cestnej premávke, paragraf 24, bod 3: Vodič je povinný trojuholník umiestniť na okraji vozovky tak, aby ho prichádzajúci vodiči včas a zreteľne videli, a to vo vzdialenosti najmenej 50 m za vozidlom a na diaľnici a rýchlostnej ceste najmenej 100 m za vozidlom. V obci môže byť táto vzdialenosť, ak to vyžadujú okolnosti, kratšia. Ak je vozidlo vybavené osobitným zariadením, ktoré umožňuje výstražnú funkciu smerových svietidiel, vodič je povinný ho použiť aspoň v čase, kým umiestni trojuholník na vozovke.

TIP: Vyberajte si taký výstražný trojuholník, ktorý je dostatočné pevný a odolný proti vetru. Preto sa odporúča váha trojuholníka aspoň jeden kilogram.
 

Reflexná vesta alebo reflexný odev


Na cestách platí základné pravidlo: vidieť a byť videný. Nie je to len výmysel vyplývajúci zo zákona, ide najmä o bezpečnosť vás, účastníkov cestnej premávky. Je nesmierne dôležité nielen počas noci vystupovať z auta v reflexnej veste. Nezabudnite si ju preto umiestniť pod sedadlo vodiča, prípadne do odkladacieho priestoru v interiéri auta.

Pri ceste autom na dovolenku oceníte informáciu, že zákony nie sú jednotné a v povinnej výbave vozidla sú naprieč európskymi štátmi rozdiely. Napríklad v Slovinsku musia mať reflexnú vestu všetci, ktorí počas nečakanej udalosti na ceste vystúpia z auta.

V susednom Česku stačí reflexná vesta vodičovi, no akonáhle vystúpi zvyšok posádky z auta, stávajú sa z nich chodci, ktorí musia mať na sebe reflexné prvky. V obľúbenom Chorvátsku stačí, ak má reflexnú vestu vodič auta.

Pri ceste do Francúzska musí mať reflexnú vestu celá posádka, inak riskujete pokutu až do výšky 750 eur. Vestu v prípade zníženej viditeľnosti vyžaduje aj Maďarsko a Poľsko, v Nemecku je reflexná vesta povinná len pre autá s nemeckou ŠPZ-kou.
 

Náhradné koleso a pneumatika predpísaného rozmeru alebo sada na opravu defektu


Súčasťou povinnej výbavy auta je rezerva, no pri nových autách sa častejšie stretnete len s lepiacou sadou na opravu defektu, ktorá je akýmsi SOS riešením, kým sa dostanete do najbližšieho autoservisu a defekt si necháte opraviť. Polícia túto lepiacu sadu nazýva aj bezdemontážnou súpravou na opravu defektu. V prípade, že má vaše auto rezervu, skontrolujte si, či máte aj kľúč na demontáž, bez ktorého by vám bolo náhradné koleso na nič.
 

Čo už nie je povinné


Dnes brázdia cesty moderné autá celé v “elektrike” a keď sa vám na nich niečo pokazí alebo začne svietiť akákoľvek kontrolka, je najlepšie navštíviť servis a nepúšťať sa do svojpomocných opráv. Tie fungovali kedysi, keď súčasťou výbavy vozidla boli aj náhradné poistky či žiarovky a každý zručnejší vodič si vedel poradiť sám. Na súčasných autách vedia ich majitelia maximálne skontrolovať hladinu oleja a naliať do auta zmes do ostrekovačov.
Medzi nepovinnú výbavu tak patrí napríklad ťažné lano, pre prípad, že by ste si nezavolali odťahovú službu. Rovnako môžete v aute voziť hasiaci prístroj či snehové reťaze, ktoré sú povinné len pre nákladné autá. V prípade, že sa chystáte na dlhšiu cestu do zahraničia, servisná sada s náhradnými žiarovkami a poistkami príde isto vhod.
 

Asistencia nad zlato


Vymoženosťou dnešnej doby sú rozhodne asistenčné služby, ktoré sú často súčasťou povinného zmluvného poistenia. Prípadne si ich môžete vybaviť ako doplnkové poistenie.

Asistenčné služby zachránia prakticky každého motoristu, či už doma alebo v zahraničí. Pomôžu pri dopravnej nehode alebo poruche. Odborníci na telefóne zabezpečia kontakty na servis, privolajú odťahovú službu, zorganizujú opravu na mieste alebo pomôžu, ak kľúče od auta stratíte.

Ak sa vám pokazí auto v zahraničí, asistencia vám aj mimo domova zabezpečí doručenie náhradných dielov, vybaví náhradné vozidlo, aby ste mohli pokračovať v ceste na vysnívanú dovolenku, prípadne sa postará o vaše ubytovanie, kým vám v servise auto opravia.
Server.sk v iOS Server.sk v Androide
 
 

Diskusia k článku

Tvoje meno:

Komentár:


 


Ďalší obsah siete Server.sk


Vyberáme z archívu ...

pred 12 rokmi
Filmový producent Michael Bay sa obrátil na skupinu Linkin Park, aby nielen nahrali ústrednú skladbu,...
pred 9 rokmi
Mystreriózna dráma SPIKNUTIE mala skutočne veľkolepú premiéru.
pred 8 rokmi
Permanentky na jubilejný Topfest, ktorý sa bude konať 28. a 29. júna 2013 na letisku v Piešťanoch, sa v súčasnosti predávajú za 35 eur.
pred 9 rokmi
Slovenskí lekári môžu novú liečbu predpisovať ako liek prvej voľby na prevenciu príhod súvisiacich s kostrou u pacientov s kostnými metastázami pri rakovine prsníka a prostaty.
pred 8 rokmi
Vo svojej pripravovanej knihe Čierna labuť to napísal bývalý francúzsky minister financií Francois Baroin, ktorý uviedol, že v roku 2011 francúzsky prezident Sarkozy a nemecká kancelárka Merkelová.
pred 8 rokmi
Aplikácia Orange Go je už dostupná aj vo verzii pre iOS 4 a vyššie.
pred 11 rokmi
Práve v tomto predjarnom období, je ideálny čaj na zasadenie malých zrniečok žeruchy.
pred 10 rokmi
Joe Cocker je už viac ako štyridsať rokov jednou zo zásadných postáv hudobného priemyslu. Doteraz vydal 21 štúdiových a štyri živé albumy. Jeho nezameniteľný bluesovo soulový hlas sa právom stal hudobnou obchodnou značkou.

 
 
 

NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Debutový štúdiový album nahrala Emma Drobná v spolupráci s produkčným tímom Creative Music House.
NOVINKA! Emma Drobná - You should know
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
Desmod prichádza s absolútnou novinkou!
Novinka! DESMOD - Molekuly zvuku
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT
štvrtým štúdiovým albumom, ktorý vydá v októbri.
MÁRIA ČÍROVÁ korunuje megaúspech singla UNIKÁT